Rzecznik naszych praw

Opublikowano: 05.07.2019 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 5

Rzecznik Praw Obywatelskich stał się dla mediów publicznych wrogiem numer jeden. Atmosfera nienawiści i szczucie jaką propagują posłuszni władzy dziennikarze jest wynikiem tego, że Adam Bodnar stanął w obronie uniwersalnych praw człowieka i zasady domniemania niewinności.

Każda osoba nie skazana przez Sąd jest w świetle prawa niewinna. Ta elementarna wydawać by się mogło oczywistość, nie jest powszechnie znana. Adam Bodnar stanął nie w obronie czynu, jaki popełnił podejrzany, zbrodni okrutnej i odrażającej, ale w obronie ludzkiej godności. A taka należy się w świetle prawa, zarówno polskiego jak i europejskiego, każdemu. Taka jest cywilizacja zachodnia w przeciwieństwie do standardów wschodnich.

Na takie zbrodnie reagujemy impulsywnie. Decydują emocje i chęć zemsty. To zrozumiałe. Oburzają nas zbrodnie, zwłaszcza na dzieciach w dodatku o podłożu seksualnym. To nie społeczeństwo jest od wymierzenia kary w imię zemsty. To państwo jest od wymierzenia sprawiedliwej kary. Adam Bodnar słusznie poddał w wątpliwość sposób zatrzymania podejrzanego. Na oczach opinii publicznej zobaczyliśmy podejrzanego w bieliźnie, co było ewidentnym nagięciem prawa i miało poniżyć podejrzanego. To był pokaz siła państwa policyjnego. Nikt o zdrowych zmysłach nie stanie w obronie czynu, jaki popełnił podejrzany.

Chyba niczego nie nauczył nas sprawa Tomasza Komendy. On był podejrzany o dokonanie podobnej zbrodni, choć nie na dziecku, to kontekst sprawy jest bardzo podobny. Jego też chciano zlinczować, choć nie było jeszcze wiadomo, czy dopuścić się tej zbrodni. Wyrok zapadł w sercach i głowach wielu. Dziś wiemy, że przyznanie się do winy Tomasza Komendy wymuszono biciem podczas przesłuchania. Zatem przyznanie się do winy o niczym jeszcze nie świadczy. To Sąd ma osądzić, przesłuchać i wydać sprawiedliwy wyrok, jeśli uzna, że podejrzany popełnił przestępstwo. Podobnie było zapewne w sprawie Arkadiusza Kraski, skazanego niewinnie na 20 lat pozbawienia wolności.

Żądając sprawiedliwości społeczeństwo często zapomina, nie tylko o domniemaniu niewinności, o którym mówi Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP i co stanowi Kodeks postępowania sądowego, o znaczeniu roli obrońcy. Największy przecież zbrodniach powinien go mieć. Tak było w Norymberdze. Nikt przecież nie miał wątpliwości, że ci, którzy zasiedli na ławie oskarżonych, winni są okropności jakich dokonali. Ale cywilizowany świat chciał i potrafił wznieść się ponad emocje i ukazać ich zbrodnie w oparciu o prawo międzynarodowe. To fundament naszej cywilizacji. Tam nie było bicia czy wyprowadzania oskarżonych w bieliźnie. Taka jest rola obrońcy. Podobnie lekarz, który operuje, a zatem ratuje życie, jakiegoś przestępcy, który ma na koncie kilka morderstw. Czy powinien odejść od stołu operacyjnego? Nie, przecież to absurd! To w imię fundamentalnych praw człowieka wystąpił Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich dobrze sprawuje swój urząd, ma stać na straży praw człowieka a od wymierzenia kary jest Sąd. Państwo i jego cały aparat nie może mścić się na podejrzanym, aby rzucić go na pożarcie opinii publicznej, ma wydać zapewne surowy wyrok. Podczas pielgrzymki do Polaki w 1991 roku Jan Paweł II, w przemówieniu do więźniów wygłoszonym w Płocku, powiedział m.in.: „Jestem tutaj wśród was, drodzy bracia i siostry – mówię: siostry, bo przemawiając do was tu, w więzieniu w Płocku, zwracam się do wszystkich osób uwięzionych w Polsce – mówię do was jako sługa Ewangelii. Jest ona także ewangelią więzień i więźniów. Chrystus był więźniem i został skazany na śmierć, więźniami byli apostołowie, a także wielu wśród tych, których Kościół czci jako świętych. Tak więc ewangelia więźniów ma długą i zróżnicowaną historię. Zapewne też wielu z tych, którzy do tej historii przynależą, znajdzie się kiedyś – podczas ostatecznego sądu – „po prawicy”.

Prawa człowieka są wartością uniwersalną i nie można ich stosować wybiórczo. To wielka wartość, która cechować powinna każdego cywilizowanego człowieka oraz każde państwo, które chce zbudować trwały, demokratyczny fundament. I w obronie tych fundamentalnych zasad wystąpił Adam Bodnar. Jego postępowanie zasługuje na ogromne uznanie.

Autorstwo: Przemysław Prekiel
Źródło: Trybuna.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,57 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

Niestety ale jeśli słyszę głosy polityków, którzy za to wieszają psy na Bodnarze to mam poważne wątpliwości czy w ogóle powinni politykę uprawiać. Nie mówiąc o szczekających psach, czyli policji. Zwłaszcza dolnośląskiej. TVP nie liczę, bo oni mają swój “Dziennik Telewizyjny 2.0”. Rzecznik Praw Obywatelskich jest właśnie po to, aby przypomnieć ludziom, że są ludźmi a nie zwierzętami. Rzecznik Praw Obywatelskich ma stać na straży ucywilizowania narodu. Ma nam przypominać, że człowiek ma godność, bo tylko to odróżnia nas od zwierząt. I mimo, że wszystko wskazuje na to, że zatrzymany faktycznie dopuścił się tej zbrodni to w świetle prawa nie został jeszcze skazany. Nie znamy szczegółów. Zanim go zatrzymano media razem z policją karmiły ludzi jakimiś niestworzonymi historyjkami. No i znamienne jest to, że policja dalej zatrzymywała obce samochody w okolicy, choć już okrzyknięto na cały kraj, że złapano mordercę. Jeśli tworzymy jakieś prawo, to nie róbmy psychologicznych wytrychów dla usprawiedliwienia jadu i frustracji. To media są winne takich sytuacji, że ktoś z tej miejscowości rzuca w czyjś dom koktajlem mołotowa tylko dlatego, że policja kogoś z tego domu zabrała. No bo przecież mogli zabrać tylko mordercę, “no bo łunas we wiosce taki je spokuj i to na pewno ten bandyta i jego rodzina”. To chore do czego może doprowadzić medialna nagonka. Bieżąca sytuacja z zabitą 9-miesięczną Blanką. Matka oskarżyła ojca, który trafił do aresztu, a media i gawiedź na fali krwi już okrzyknęły go mordercą. Okazało się to pomówieniem i człowiek parę dni temu wyszedł z aresztu, ale już jako psychiczny wrak. A matka dalej w kiciu.

Stanlley
Użytkownik

Rzecznik Praw Przestępców a nie Obywateli.

Gdzie był rzecznik jak zamykano firmę na podstawie fałszywych oskarżeń Jerzemu Ziębie?
https://wolnemedia.net/jedna-decyzja-prokuratora-zamknieto-firme-zieby/

Co zrobił rzecznik by pomóc niszczoenemu przedsiębiorcy?

//skok wołomin, syndyk niszczy firmę wartą 10mln zł za fałszywy dług 700zł
https://www.youtube.com/watch?v=jvV1Dwg_O-s
https://www.youtube.com/watch?v=RN22zUQS2hE
https://www.youtube.com/watch?v=ZnQIdYxTdRQ
https://www.youtube.com/watch?v=VSbAmzF-Uy0

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

Ile jeszcze to będzie wałkowane? Bodnar kompletnie się zbłaźnił i pomylił domniemanie niewinności z procedurami policyjnymi.

Bodnar zakwestionował zatrzymanie przez policję, podejrzanego o morderstwo w bieliźnie, co nawet sam autor tego tekstu pisze, tak więc domniemanie niewinności nic do tego nie ma, policja dokonała zatrzymania podejrzanego o morderstwo zgodnie z prawem,

PRZYPOMINAM, zatrzymany był i jest podejrzany o MORDERSTWO, a nie o kradzież paczki gum do żucia!!!

Nie każdy zatrzymany jest Komendą.

I to porównanie z Norymbergą, autor już kompletnie odjechał,

“Ale cywilizowany świat chciał i potrafił wznieść się ponad emocje i ukazać ich zbrodnie w oparciu o prawo międzynarodowe. To fundament naszej cywilizacji. Tam nie było bicia czy wyprowadzania oskarżonych w bieliźnie. ”

Autor dopuszcza się kłamstwa, sugeruje że policja biła zatrzymanego , co jest nie prawdą.

Dlaczego Bodnar nie zajmie się ta sprawą???
https://bezprawnik.pl/dziewczynka-sama-sie-rozebrala/

robi1906
Użytkownik

Chciałbym poprosić o to, by każdy przemyślał taki sposób aresztowania, nie chodzi mi o to czy był winny czy nie, to pomińmy.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że policja zapomniała jak się aresztuje ludzi, skoro jak twierdzili to taki niebezpieczny typ, bo podejrzewali go zadzganie dziecka, to co zrobią z prawdziwym bandytą, czy nie daj boże antyizraelskim terrorystą?,
najpierw zbombardują a na zgliszcza czołgiem wjadą?.

Moim zdaniem celowo brutalizuje się policję (na wzór USA czy Izraela w stosunku do Palestyńczyków), “obywatel to wróg” takie powinno być logo obecnej bezpieki jawnej i tajnej. Czy ta brutalizacja ma głębszy sens?, moim zdanie jak najbardziej,
przygotowują mentalnie do takiego traktowania ludzi przez władzę.

ZIWK
Użytkownik

Dyskusja o działaniach obecnego RPO, to z jednej strony polityka – bo obecny rzecznik nie jest z aktualnej “grupy trzymającej władzę”, i patrzy się organom władzy na ręce, nie podejmując partyjnej propagandy typu “licom k króliku”; z drugiej to głębszy problem – gdzie jest granica wolności człowieka, obywatela i społeczeństwa.
Czy osoba, na którą władza wysyła policję/specsłużby/cokolwiek jest człowiekiem, czy już bytem bez praw, o godności nie wspominając? Jeśli to drugie, to może pominąć takie przeżytki jak: prawo do obrony, czy nawet sąd… Przecież władza się nie myli! I nie musi to być wielka sprawa, jak głośne na całą Polskę zabójstwo – to mogą być małe intetesiki lokalnych kacyków, zdolnych do nagięcia organów państwa w sporze o miedzę zaoraną przez pradziadka…