Rzecznik Finansowy – kolejny bubel PO

Opublikowano: 14.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 359

Do Senatu trafi lada chwila projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Jego autorami są posłowie Platformy Obywatelskiej. Spotkał się on z druzgocącą krytyką ze strony UOKiK oraz stowarzyszenia Iustitia.

Projekt ma na celu poszerzenie zakresu odpowiedzialności dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych. Funkcję tę pełniła dotychczas Aleksandra Wiktorow. Jej kadencja wygasa w październiku. W zapisie proponowanym przez posłów koalicji rządzącej nie przewiduje się wyboru nowego rzecznika, a jedynie „przedłużenie” kadencji Wiktorow, co PiS nazywa „politycznym skokiem na kasę – na arcyważny urząd, który dysponuje budżetem 30 mln zł”. Przez kolejne 4 lata na nowym stanowisku Wiktorow miałaby zajmować się sprawami roszczeń klientów zakładów ubezpieczeń, a także podmiotów finansowych czyli banków, SKOK-ów, funduszy i towarzystw.

Sama rzecznik nie wydaje się zachwycona zmianami: wystosowała bowiem do posłów obszerne 23-stronicowe stanowisko, w którym udowadnia, że jeden organ z tak szerokim zakresem działalności nie będzie w stanie chronić konsumentów skutecznie. Ze stanowiskiem Wiktorow zgadza się stowarzyszenie sędziów Iustitia, które nie może się nadziwić, że tak ważną decyzję podjęto bez konsultacji społecznych.

Przeciwko zamianie Rzecznika Ubezpieczonych na Rzecznika Finansowego opowiada się również UOKiK. Obawy, iż nowy organ okaże się nieskuteczny, są w pełni uzasadnione. Na przysłowiowym „lodzie” zostaną osoby, które swoje roszczenia o odszkodowania za wypadki na drodze kierowały do Rzecznika Ubezpieczonych. Mając pod kuratelą instytucje finansowe, nowy rzecznik nie będzie już zajmował się sprawami poszkodowanych w wypadkach objętych ochroną wynikającą z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej czy korzystających z ochrony w ramach umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek (czyli np. niektórym pracownikom).

Rzecznik Finansowy w zakresie swoich obowiązków będzie miała rozpatrywanie skarg i wniosków w indywidualnych sprawach, opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących organizacji i funkcjonowania podmiotów rynku finansowego, występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, informowanie właściwych organów kontroli o dostrzeżonych nieprawidłowościach, a także działania mediacyjne pomiędzy instytucją finansową a klientem. Po nowelizacji instytucje będą miały 30 dni na udzielenie odpowiedzi klientowi, który złożył reklamację.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.