Rządzący nadal nie uszczelnili systemu świadczeń dla Ukraińców

Opublikowano: 30.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2143

Prawie pół roku temu w przestrzeni medialnej pojawiły się pierwsze doniesienia o drenowaniu polskiego systemu socjalnego przez Ukraińców. Przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego zapowiedzieli więc przeprowadzenie kontroli beneficjentów i uszczelnienie przepisów. Teraz przyznają jednak, że wciąż nie wprowadzili odpowiednich zmian w prawie, aby powstrzymać nieuzasadnione wypłacanie świadczeń.

W czerwcu dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że urzędnicy pracujący w ośrodkach pomocy społecznej dopiero zaczynają weryfikować, czy Ukraińcy pobierający świadczenia społeczne przypadkiem ich nie wyłudzają. Warto bowiem przypomnieć, iż warunkiem do otrzymania pieniędzy z programu 500 plus czy rodzinnego kapitału opiekuńczego było przebywanie przez nich na terytorium Polski.

Nie wszyscy urzędnicy otrzymali w terminie dostęp do ogólnopolskich danych, dzięki którym mogli sprawdzić ukraińskich uchodźców. Niemniej jednak w ubiegłym miesiącu Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane o wstrzymaniu wypłat świadczeń społecznych dla 80 tys. obywateli Ukrainy. Nie przeszli oni bowiem pozytywnie weryfikacji, ponieważ, pobierając socjal, mieszkali na co dzień w swoim kraju.

Mniej więcej w tym samym czasie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział uszczelnienie dotychczasowego systemu. Przy tej okazji przyznał zresztą, że spora grupa Ukraińców „naciąga w pewien sposób system”, który został stworzony przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawicę.

Od jego rozmowy z Polską Agencją Prasową, mającej miejsce w połowie października, nic się jednak w tej kwestii nie zmieniło. Szefernaker we wtorkowym wywiadzie z RMF FM ponownie mówił o konieczności uszczelnienia polskiego systemu socjalnego. Rządzący zamierzają wykorzystać do tego system PESEL. Bez zarejestrowania się w nim Ukraińcy nie mogą otrzymać pieniędzy z polskiego budżetu, a teraz po wyjeździe z naszego kraju ich PESEL będzie zamrażany.

To niejedyna zmiana szykowana w ramach nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, przyjętej przez parlament w marcu tego roku. Wiceszef MSWiA we wspomnianej rozmowie mówił również o wprowadzeniu odpłatności za nocleg. Od marca przyszłego roku Ukraińcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania będą więc musieli stopniowo pokrywać koszty swojego pobytu.

Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 30.11.2022 19:37

    Ukry tak już mają. Nawet wojna niczego ich nie nauczyła i nienauczy. A już na pewno wdzięczności za pomoc…To po za ich zasięgiem…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.