Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło ostrzegać o blackoucie

Opublikowano: 05.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3033

W ostatnich tygodniach władze wielu państw w Europie zdecydowały się na kampanie przygotowujące ludzi na wypadek masowych przerw w dostawach prądu w czasie zimy. Polska właśnie dołączyła do tego grona.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), oficjalnie tłumaczy to działaniami edukacyjno-prewencyjnymi. Trudno jednak o przypadek, skoro wcześniej podobne kampanie przeprowadzono w innych krajach.

Wiadomo, że kryzys energetyczny jeszcze nie pokazał pełni swojego oblicza. Nie mamy jeszcze zimy w pełnej skali i mrozów na tyle dużych, aby zrobiło się niewesoło. Gdy zacznie się prawdziwa zima, komunikaty, obecnie prewencyjne, zyskają nowy wydźwięk. Tym bardziej, że konflikt z Białorusią i Rosją może oznaczać jeszcze większe perturbacje.

RCB uspokaja, że „na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem”, ale owa „chwila obecna” może szybko minąć.

Zatem według tej organizacji Polacy, aby przetrwać pierwsze dni blackoutu, muszą się zaopatrzyć w latarki, świece, apteczki oraz mieć pod ręką wszystkie dokumenty. Niezbędne jest nabycie powerbanku oraz zabezpieczenie zapasów jedzenia, które nie wymaga przechowywania w lodówkach i przygotowywania za pomocą kuchenek i mikrofalówek.

RCB niestety nie mówi niczego o nastawieniu psychologicznym. Kilka dni przerwy w dostawach prądu jeszcze można jakoś znieść, ale jeśli kryzys będzie się wydłużał, dojdą reakcje afektywne, bo ludzie nagle uświadomią sobie, że zapasy się kończą, a wszystkie sklepy, włącznie z internetowymi, są nieczynne. Nie działają stacje paliw, nie ma płatności elektronicznych, nie działają banki i bankomaty. Co gorsza, nie będzie wody ani w kranie, ani w klozecie. Przestanie działać aparatura medyczna. Zagrożone będą elektrownie atomowe w Europie (w Polsce działa reaktor jądrowy w Świerku – przypis WM).

Alerty rządowe zakładają, że kryzys da się zażegnać bardzo szybko. Tymczasem nie ma pewności, że tak będzie, a ludzie nie są uświadamiani, co zrobić, gdy kilka dni bez prądu zamieni się w kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 05.12.2021 12:50

  Dłuższy brak prądu powiedzmy 2,3 i więcej tygodni będzie oznaczał całkowity chaos i prawdziwą kaszanę, stan podobny do prawdziwej wojny albo apokalipsy!

 2. pikpok 05.12.2021 13:29

  Kolejny element zastraszania ? Węgla kamiennego i koksu mamy sporo, dwie duże rury NS2 z Rosji zablokowane, spore możliwości geotermalne, więc o co chodzi ? Może by tak montownie akumulatorów przenieść do Azji zamiast sprowadzać stamtąd pracowników ?
  https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8234769,polski-eksport-surowce-akumulatory-metale.html
  https://www.youtube.com/watch?v=RcMUZYdLRcc&list=LL&index=8

 3. AstroCris 05.12.2021 13:42

  @pikpok
  Zgadzam sie. Piec w elektrowni się pali, materiału do palenia też w brud więc ocb? Gdzie tu problem? No chyba że urrrrwie kabel od ‘enternetu’ to nie prześlą prundu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.