Rząd załatwił gospodarkę

Opublikowano: 16.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1741

Nieudolne poczynania rządu Mateusza Morawieckiego podczas epidemii koronawirusa doprowadziły do upadku wielu miejsc pracy. A prognozy są jeszcze gorsze. Polacy dostrzegają to niebezpieczeństwo i przygotowują się na zabezpieczenie sobie warunków bytowych. Niekoniecznie w Polsce.

Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ukazanych w raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Październik 2020”, aż 20 proc. polskich pracowników rozważa wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych. Najczęściej są to osoby zatrudnione w takich branżach, jak telekomunikacja, IT, branża finansowa i ubezpieczeniowa, a także w hotelarstwie i gastronomii.

Powodem niepewna sytuacja miejsc pracy, których zarządcy mają problemy z wykonaniem planu budżetowego na ten rok z powodu niepoważnego zachowania rządu, który najpierw zapewniał, że żadnego zamknięcia gospodarki nie będzie, a kiedy epidemia rozhulała nad Wisłą na dobre, ogłosił częściowy lockdown. W takich warunkach prowadzenie działalności gospodarczej jest stąpaniem po polu minowym.

Rośnie też bezrobocie. Oficjalna stopa wynosi obecnie 6,1 proc, jednak wielu pracownikom obcięto czas pracy, przez co zarabiają znacznie mniej. Pod koniec września 2020 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1,025 mln bezrobotnych. W porównaniu z sierpniem 2020 r. ich liczba spadła o 3,3 tys., czyli o 0,3%. Ale w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego takich osób jest o 173 tys. więcej.

„W III kw. 2020 r. tylko 9% osób aktywnie poszukiwało pracy. Najczęściej byli to kierowcy, niewykwalifikowani robotnicy, pracownicy biurowi i administracyjny, a także zatrudnieni w telekomunikacji i IT, branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz w hotelarstwie i gastronomii. Chociaż obawy o utratę pracy zmniejszyły się w stosunku do poprzedniego kwartału, to i tak 30% pracowników patrzy z niepewnością na najbliższe miesiące” – powiedział ekspert z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP Daniel Nowak, cytowany w komunikacie.

PARP podaje, że 22 proc. pracowników poważnie myśli o wyjeździe za granice za chlebem. 4 proc. nie zamierza wracać nigdy. Są to głównie kierowcy, przedstawiciele kadry zarządzającej, robotnicy niewykwalifikowani i inżynierowie. Z kolei 2 proc. planuje pobyt na czas określony. W tej grupie znaleźli się: sprzedawcy, kasjerzy, robotnicy niewykwalifikowani, mistrzowie, brygadziści, a także pracownicy z branży hotelarskiej i gastronomii, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i handlu. Wśród powodów do wyjazdu najczęściej wymieniane są lepsza płaca i lepsze warunki zatrudnienia (82 proc.), zmiana stylu życia (33 proc.) i możliwość nauki języka obcego (32 proc.). Polacy najchętniej wyjechaliby do Niemiec (37 proc.), Holandii (19 proc.) i Wielkiej Brytanii (17 proc.).

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 16.11.2020 17:53

    Nie opowiadajcie bzdur! To nie są żadne nieudolne działania polskojęzycznego rządu, tylko realizacja zwijania Polski, likwidacji narodu polskiego w celu przygotowania gruntu dla mających masowo osiedlać się na tych terenach wiadomo kogo. I realizacja tych planów następuje oczywiście na wielu płaszczyznach. Akurat opuszczenie tego tutaj kraju może uratować chociaż jakąś część polskiej populacji przed zagładą.

  2. realista 16.11.2020 18:03

    nie wierzę….. …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.