Rząd zaciągnął pożyczkę na uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: 27.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1927

Nasz kraj praktycznie nie otrzymał pomocy z Unii Europejskiej na pokrycie kosztów związanych z pobytem ukraińskich uchodźców. Z tego powodu rządzący postanowili zwrócić się do Banku Rozwoju Rady Europy o pożyczkę. Ostatecznie wyniesie ona około 450 milionów euro, choć rząd mówił o miliardach wydawanych na utrzymanie obcokrajowców.

Wpierw władze w Warszawie zwróciły się o pomoc do Brukseli. Komisja Europejska zaproponowała tylko przesunięcie środków z innych programów, do których dołożyłaby dodatkowe 144,6 mln euro. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji twierdziło jednak, że utrzymanie Ukraińców kosztuje miliardy złotych.

Ostatecznie polski rząd otrzyma wspomnianą kwotę, w ramach środków skierowanych przez UE do pięciu państw UE przyjmujących największą liczbę uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Unijne służby budżetowe mogą w przyszłości zadecydować o uruchomieniu dodatkowych środków w wysokości 152 mln euro.

Poza tym przedstawiciele Brukseli nie przewidują utworzenia oddzielnego funduszu na dla Ukraińców. Z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego zwrócił się więc o pożyczkę do Banku Rozwoju Rady Europy. Otrzymane w jej ramach 450 mln euro ma trafić na kontu Funduszu Pomocy działającego przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na podstawie: 300gospodarka.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.