Rząd USA powinien podzielić Facebooka

Opublikowano: 10.05.2019 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 673

Potęga Zuckerberga jest bezprecedensowa i antyamerykańska, a rząd powinien podzielić niebezpiecznego giganta technologicznego – napisał współzałożyciel “Facebook”a Chris Hughe dla “New York Timesa”.

Hughe wezwał do działań antymonopolowych i ubolewał nad jednostronną kontrolą mowy i cenzurą. Współzałożyciel Facebooka, Chris Hughes, wezwał federalne organy regulacyjne do rozbicia firmy, mówiąc, że prezes Mark Zuckerberg jest zbyt potężny i że firma jest skutecznym monopolistą. „Nadszedł czas, aby rozbić Facebooka”, napisał Hughes, który był współlokatorem Zuckerberga na Harvardzie. W czwartkowym wydaniu „New York Timesa” można przeczytać: „Moc Marka jest bezprecedensowa i nieamerykańska”.

35-letni Hughes pomógł zbudować Facebooka od początku i był kluczowym twórcą produktów, takich jak New Feed. Opuścił firmę w 2007 r., aby dołączyć do pierwszej kampanii prezydenckiej Baracka Obamy i mówi, że zlikwidował swoje akcje na Facebooku w 2012 r.

Teraz Hughes mówi, że z przerażeniem obserwował jak firma, którą pomógł stworzyć, wyrosła na molocha, który grozi zniszczeniem wolności słowa i stłumieniem konkurencyjnej innowacji. Według Hughesa najgorszym zagrożeniem na Facebooku jest „jednostronna kontrola mowy przez Zuckerberga”. „Nie ma precedensu dla jego zdolności do monitorowania, organizowania, a nawet cenzurowania rozmów dwóch miliardów ludzi” – kontynuował. „Wpływ Marka jest oszałamiający, znacznie większy niż w przypadku innych osób w sektorze prywatnym lub w rządzie” – napisał Hughes.

Hughes powiedział, że Zuckerberg ma praktycznie nieograniczoną kontrolę nad algorytmami, które określają, co każdy z miliardów użytkowników “Facebooka” widzi w swoim kanale informacyjnym, jakie ustawienia prywatności mogą używać, a nawet jakie wiadomości otrzymują na platformie. „Określa zasady, jak odróżnić przemoc i podpalenie od zwykłego ataku, i może zdecydować się na zamknięcie konkurenta, nabywając, blokując lub kopiując” – napisał Hughes.

Facebook nie odpowiedział na prośbę DailyMail.com o ustosunkowanie się do artykułu Hughesa.

W filmie z wywiadem dla NBC Nightly News wyjaśnił: „Powodem, dla którego się wypowiadam, jest to, że uważam, że Facebook stał się zbyt duży, zbyt potężny”. Hughes wzywa rząd federalny do skorzystania z antymonopolowych uprawnień wynikających z Sherman Antitrust Act i kolejnych ustaw, które doprowadziło do rozpadu Standard Oil w 1911 r. i AT&T w 1982 r. Organy regulacyjne wahają się jednak przed wykorzystaniem ich przeciwko Facebookowi, ponieważ istniejące przepisy antymonopolowe mają na celu utrzymanie niskich cen dla konsumentów.

Ponieważ Facebook jest darmowy dla użytkowników, a zamiast tego zarabia na wydobywaniu danych osobowych w celu sprzedaży ukierunkowanych reklam, brakuje tradycyjnego impulsu do interwencji federalnej.

„Facebook nie boi się kilku dodatkowych zasad” – napisał Hughes. „Obawia się rozprawy antymonopolowej i odpowiedzialności, jaką przyniesie prawdziwy nadzór rządowy”.

Na podstawie: DailyMail.co.uk, TheTimes.co.uk
Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. george 10.05.2019 20:15

    Monopol jest swego rodzaju nowotworem dla kapitalizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.