Rząd Trudeau odrzucił porozumienie i odwołał się do przemocy

Opublikowano: 13.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1247

W nocy, zanim Justin Trudeau podjął historyczny krok, powołując się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych podczas Konwoju Wolności w Ottawie w lutym, doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego i wywiadu poinformował gabinet, że istnieje „możliwość przełomu” w kontaktach z przywódcami Konwoju — ujawniły dokumenty uzyskane podczas toczących się spraw sądowych.

Biuro kanadyjskiego ministra bezpieczeństwa publicznego poinformowało, że doradca odnosił się do negocjacji prowadzonych „głównie” przez miasto Ottawa, które „ostatecznie nie powiodły się”.

Ujawnienie potencjalnego przełomu, zawarte w podsumowaniu posiedzenia gabinetu, które odbyło się wieczorem 13 lutego 2022 r., znajduje się w jednym z kilku mocno zredagowanych dokumentów złożonych niedawno w sądzie federalnym. Organizacje wolności obywatelskich kwestionują na drodze prawnej użycie ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych. Dziennik „Toronto Star” pierwszy poinformował o tych dokumentach.

Według protokołu z posiedzenia gabinetu, który nie jest dosłownym zapisem, Jody Thomas — były wiceminister obrony narodowej i jeden z czołowych doradców Trudeau — powiedział Trudeau i zgromadzonym przez niego ministrom, że „istnieje potencjalny przełom w Ottawie”, jednak następnego dnia, 14 lutego, Trudeau po raz pierwszy w historii Kanady powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych i skierował oddziały zmilitaryzowanej policji przeciwko truckerom. Władze zamroziły też konta bankowe i karty kredytowe protestującym.

We wspólnym oświadczeniu poseł Alistair MacGregor, krytyk bezpieczeństwa publicznego z ramienia NDP, i poseł Matthew Green, krytyk etyki, powiedzieli, że komisja parlamentarna, która bada zastosowanie ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych, musi mieć pełny dostęp do dokumentów. „Jesteśmy zaniepokojeni tym, że ten rząd dostarczył dokumenty do sądu federalnego, których odmówił [komisji]”.

„Minister Mendicino już raz wprowadził Kanadyjczyków w błąd, aby usprawiedliwić przyznanie przez liberalny rząd bezprecedensowych uprawnień nadzwyczajnych” – stwierdził tymczasem w oświadczeniu lider Izby Opozycji John Brassard. „To kolejny dowód na to, że rząd liberalny wykorzystał ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, aby rozwiązać polityczny problem premiera, a nie znaleźć pokojowe i pełne szacunku rozwiązanie protestów w Ottawie”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.