Rząd szykuje skok na OFE

Opublikowano: 24.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 245

Jeszcze w tym roku rząd może przejąć nasze pieniądze z indywidualnych kont w otwartych funduszach emerytalnych, aby uzupełnić nimi dziurę w budżecie. – Polski parlament to kukły do głosowania, które poprą tę kradzież. Powstrzymać ją można tylko w jeden sposób: milion Polaków musi wyjść na ulice – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” ekonomista Krzysztof Rybiński.

Specjaliści nie mają wątpliwości – stan finansów państwa jest tak fatalny, że dla ich ratowania rząd będzie zmuszony podjąć drastyczne działania. Najbardziej prawdopodobne jest przejęcie pieniędzy gromadzonych w OFE. Możliwości takiej nie wyklucza nawet prof. Witold Orłowski, ekonomiczny doradca premiera. Spytany w radiu RMF FM, czy polski rząd zamiast konfiskować bankowe depozyty, zdecydowałby się na przejęcie funduszy OFE, odparł: „Zdania ekonomistów są podzielone. Ja uważam, że mimo wszystko OFE to jest pewne rozwiązanie. Jest to rozwiązanie dobre”.

Przeciwnego zdania jest jednak wielu niezależnych ekonomistów, m.in. Krzysztof Rybiński, rektor Uczelni Vistula i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. – To będzie kradzież, bo tak jak na Cyprze, za realne pieniądze w bankach oferowano Cypryjczykom nic niewarte akcje zagrożonych bankructwem banków, u nas rząd zabierze składki zgromadzone na indywidualnych kontach w OFE i utopi je w czarnej dziurze, jaką jest ZUS – mówi „Codziennej” ekspert.

Według Rybińskiego „OFE zostaną rozjechane jak żaba przez walec” i stanie się to szybko, w ciągu paru miesięcy. Dane finansowe i gospodarcze świadczą, że budżet państwa jest w stanie krytycznym. Czeka nas w związku z tym rewizja budżetu. Wielu będzie w szoku, kiedy dowiedzą się, jak bardzo wzrósł deficyt budżetowy i dług publiczny. Aby ratować sytuację, trzeba będzie ciąć wydatki i podnieść podatki. Oszczędności nie wchodzą w grę, dlatego rząd może podnieść VAT i przejąć OFE.

Autor: Marek Michałowski
Źródła: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

Mieszkańcom tego ekolandu śmiem przypomnieć tę oto maksymę
“Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, gdyż są to rządy hien nad osłami. [Arystoteles]”

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

Fenix – jak możesz pisać, że wszyscy jesteśmy bankrutami? Ci co siedzą na stołkach są bankrutami – złe zarządzanie naszym kapitałem powinno zostać rozliczone. Ja nie biorę na siebie tego sztucznego bankructwa.

Komzar
Użytkownik
Komzar

Te ich polityczne gadanie o braku kasy to dla ciemnego ludu. Rozwiązanie jest bardzo proste i każdy z Was stosuje je niemalże codziennie w życiu. Jest to zwykła priorytetyzacja wydatków i na wszytko wystarczy i deficytu nie będzie.

Robi się to tak:
Zebraną kwotę z podatków wydaje się po kolei na rzeczy od najważniejszej do najmniej ważnej a więc dla przykładu najpierw potrzeby szkolnictwa, policja wojsko (rozsądnie), budowanie dróg i infrastruktury przemysłowej która potem przyniesie państwu zysk. Potem wydaje się na kulturę, sport i inne bajery jak zostanie na końcu spłaca długi. Z czasem pieniędzy jest więcej i spłacanie idzie szybciej.

Rząd Polski odwrócił priorytety bo obywatele dla niego nie mają znaczenia więc dlatego ludziom w Polsce żyje się coraz gorzej.

Febe
Użytkownik
Febe

Poczytajcie sobie, czym naprawdę są OFE i jak okradają przyszłych emerytów. Nie są lepsze od ZUS-u:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/search/tlsearch/OFE

roztargniony
Użytkownik
roztargniony

@8. Raczej powiedziałbym, że są blisko demokracji bezpośredniej niż, że mają. Zależnie od zainteresowania, w referendach bierze udział od 10% do 50% uprawnionych. Najwięcej – o ile się nie mylę – było podczas głosowania za budową lub nie minaretów – ponad 80%. A ja mówię o 100%, no powiedzmy 95%, udziałem społeczeństwa w życiu własnego państwa. Poza tym, podczas drażliwych tematów, obywatel nie powinien podchodzić zbyt emocjonalnie do sprawy, a do tego potrzebna jest wiedza – i to powyżej poziomu niż przeciętny – by móc w miarę na zimno określić wszystkie za i przeciw w wyborze właściwej drogi na kolejne lata. Tak więc Szwajcaria (a także Liechtenstein) są blisko i stanowią dla innych przykład, ale jeszcze to nie to.

egzopolityka
Użytkownik

Obecna sytuacja jest spowodowana wielką naiwnością ludzi. Nie żyjemy, jak to jest głoszone, w demokracji. Wybory to dobrowolna zgoda społeczeństwa na wprowadzenie systemu autokratycznego. Drogą do rozwiązania jest demokracja bezpośrednia i partycypacyjna ale ludzie u władzy nie zgodzą się na to i nastąpi rozlew krwi. Prawdopodobnie w tym roku dojdzie do rewolucji w wielu krajach Europy, ponieważ narasta świadomość społeczna a do końca zostało tylko 21 miesięcy.