Rząd przygotowuje nową politykę przemysłową

Opublikowano: 09.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1729

Powrót produkcji do Polski ma być głównym efektem przygotowywanego przez rząd programu polityki przemysłowej. Opiera się ona na założeniu, że przeniesienie fabryk do innych zakątków świata było błędem, co pokazały problemy związane z pandemią koronawirusa. Nie chodzi jednak o tanią produkcję, lecz o stworzenie innowacyjnego i zaawansowanego technologicznie pomysłu.

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin nazwał nowy pomysł rządu programem „3 x PL”, rozumiejąc pod tym hasłem „polski przemysł, polskie technologie i polską produkcję”. Plany obecnej władzy są odpowiedzią na wyzwania stawiane gospodarce, która będzie musiała podnieść się po stanie epidemii. Sam COVID-19 miał zresztą pokazać potrzebę zmiany w systemie gospodarczym.

Ogłoszony stan epidemii spowodował bowiem, że na wiele tygodni zerwały się łańcuchy dostaw. Europa miała z tego powodu problem zwłaszcza z dostępem do leków i środków ochrony osobistej, bo Chińska Republika Ludowa zdecydowała się przestawić na produkcję na swoje własne potrzeby. Własny przemysł ma być więc warunkiem bogacenia się naszego kraju, zaś koronawirus tak naprawdę stawia nowe możliwości przed polskimi firmami.

Zdaniem Gowina nie chodzi jednak o tanią produkcję. Polska ma być zainteresowana przede wszystkim innowacjami i nowymi technologiami, aby w ten sposób konkurować na światowych rynkach. Będzie to wymagało przyspieszonej cyfryzacji i myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa. Tym samym wykorzystanie nadarzającej się szansy będzie w dużej mierze zależeć od rozwijania cyfrowych kompetencji pracowników.

Nowoczesna gospodarka w planach rządu może być zbudowana, gdy nastąpi deregulacja, zawarcie kontraktów branżowych i wdrożona zostanie polityka zakupowa państwa. Minister rozwoju, pracy i technologii zamierza wpierw rozmawiać na ten temat z przemysłem i ekspertami. Nowa polityka przemysłowa jest bowiem skierowana w pierwszej kolejności do już działających polskich przedsiębiorstw.

Na podstawie: Money.pl, WNP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Wytagen 09.01.2021 19:16

    Jakieś przejęzyczenie. Za pewne chodziło o 3x PRL…

  2. Jack Ravenno 09.01.2021 21:08

    3x G…no. Wiedząc kim jest Gowin i co sobą prezentuje oraz co reprezentuje. Żenada.

  3. Piron 10.01.2021 12:27

    Pan Gowin jest politykiem od początku lat 90 tych, przez ten czas zrujnowano służbę zdrowia i szkolnictwo, rozbito oraz rozkradziono cały nasz przemysł, a ten człowiek mówi że teraz trzeba ściągać do Polski innowacje i przemysł?, przecież to czysta hipokryzja i populizm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.