Rząd przesunie wprowadzenie podatku od marketów?

Opublikowano: 27.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1940

Ministerstwo Finansów zamierza odłożyć do połowy przyszłego roku pobieranie nowego podatku od hipermarketów. Powodem ma być wciąż trwający spór w tej sprawie z Komisją Europejską, który ma zostać rozstrzygnięty przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej najwcześniej na początku 2020 roku.

Wprowadzenie specjalnego podatku nakładanego na wielkie sieci handlowe było jednym ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, obiecywanym już w kampanii wyborczej przed czterema laty. Jego wejście w życie zostało jednak zakwestionowane przez Komisję Europejską, choć pół roku temu Sąd Unii Europejskiej uznał, że nie narusza on unijnych reguł nieuzasadnionej pomocy publicznej.

Bruksela postanowiła jednak kontynuować spór z Warszawą, dlatego odwołując się od tego wyroku wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten dokona jej rozpatrzenia najwcześniej na początku przyszłego roku, stąd resort finansów chciałby zaczekać z rozpoczęciem jego pobierania przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Lobby przedsiębiorców jest zadowolone z decyzji rządu, choć w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” opowiada się ono w ogóle za jego niewprowadzaniem. Według przedstawicieli branży handlowej podatek detaliczny nie jest wart „zadzierania” z UE, ponieważ może on rzekomo negatywnie odbić się na pozycji polskich firm działających na zachodnich rynkach.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.