Rząd proponuje 100 zł wzrostu płacy minimalnej w 2021 r.

Opublikowano: 20.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 540

Trwają dyskusje o podwyżce płacy minimalnej na 2021 r. Przedwyborcze obietnice rządu to 3 tys. zł brutto, ale jego obecna propozycja wynosi tylko 2700 zł. Związki zawodowe są oburzone.

Jak donosi portal Pulshr.pl, koronawirus sprawił, że rząd i związki pracodawców chcą renegocjować skokową podwyżkę płacy minimalnej na umowę o pracę. Stawka to obecnie wynosi 2600 zł miesięcznie, a od stycznia 2021 r. miała zgodnie z zapowiedziami sięgnąć 3 tys. zł brutto. Tymczasem rząd zaczyna lawirować.

Do końca lipca rząd ma czas na przedstawienie swojej propozycji podwyżki płacy minimalnej i stawki godzinowej na umowie zlecenie (z przecieków wynika, że będzie to 18,50 zł brutto w miejsce obecnych 17 zł). „Jesteśmy za tym, aby płace rosły, a nie stały w miejscu. Wzrost płac ma pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych, dlatego sukcesywne podnoszenie płacy minimalnej i stawki godzinowej jest jak najbardziej dobrym i potrzebnym rozwiązaniem dla pracowników” – mówił w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Nie da się jednak ukryć, że wzrost będzie prawdopodobnie o kilkaset złotych niższy niż zapowiadano.

Wzrost płacy do 3000 zł w 2021 r. i 4000 zł w 2023 r. był jedną z obietnic PiS w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. O sprawie wypowiada się Związkowa Alternatywa, której przedstawiciele z oburzeniem przyjmują niewywiązanie się rządu z obietnic.

Związki pracodawców, m.in. Pracodawcy RP, twierdzą za to, że nie ma potrzeby, by płaca minimalna dalej rosła, gdyż przekroczyła już relację 50 proc. do średniej pensji. Grożą zwolnieniami, zwłaszcza w mikrofirmach, jeśli zostanie podniesiona.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Im większa płaca minimalna w sytuacji kryzysu, ty mniej osób ma pracę. Może wreszcie ludzie zaczną działać na własną rękę, a nie szukać służby u pana. Eeeee, gdzie tam. Rząd już im uprzykrzy chociażby prowadzenie budki z kanapkami, czy dowolny handel.

pikpok
Użytkownik
pikpok
Radek
Użytkownik
Radek

Właśnie na tym polega ustrój rozdawniczy. Władza daje swoim i kilku przypadkowym, aby móc więcej ukraść od ludzi. Do tego zmusza do wielu innych rzeczy. Oczywiście twierdząc, że dla dobra.

woma123
Użytkownik
woma123

Może zatem związki zawodowe dopłacą z własnych składek do płacy minimalnej? Przecież te pieniądze trzeba wypracować! W przeciwnym przypadku po prostu je dodrukujemy, a to oznacza dalszy wzrost inflacji. Beneficjenci 500+ już dziś dostają mniej niż 400 (w stosunku do pierwotnej siły nabywczej tej kwot). Ale kto by się w tym połapał … Ważne aby mieć kasę w ręku! Nie ważne ile za nią kupimy.

DuDuS