Rząd pozwala na wyższe rachunki za ogrzewanie

Opublikowano: 28.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1767

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyda firmom ciepłowniczym pozwolenie na podwyżki cen. Są one uzasadnione koniecznością uiszczania coraz wyższych opłat za emisję dwutlenku węgla. Wzrost ceny uprawnień jest zaś konsekwencją nacisków ze strony Unii Europejskiej oraz działań spekulantów działających na giełdzie.

Resort kierowany przez Michała Kurtykę przyznał branży ciepłowniczej prostą ścieżkę podwyżki cen. Nie będą one więc musiały badać i analizować całej taryfy dla ciepła, bo dzięki temu postępowanie administracyjne w tej sprawie będzie mogło odbyć się bez zbędnej zwłoki. Firmy szybko będą mogły pokryć gwałtownie rosnące koszty emisji dwutlenku węgla.

W swoim uzasadnieniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi, że podwyżki są nieuniknione. Przedsiębiorstwa nie mogąc sobie zrekompensować podwyżek cen za uprawnienia zaczną upadać, dlatego zagrożone będzie bezpieczeństwo energetyczne wszystkich odbiorców ciepła. Tymczasem z przyczyn obiektywnych firmy nie mogły wcześniej przewidzieć wyższych kosztów będących następstwem „Europejskiego Zielonego Ładu”.

Tegoroczne ceny za uprawnienia do emisji CO2 znacząco poszybowały w górę, stąd też odbiorcy prądu płacą już o 10 proc. wyższe rachunki niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Wszystko za sprawą polityki klimatycznej UE, a także przekształceniem uprawnień do emisji w instrumenty finansowe. W ten sposób ceny są zawyżane przez działalność giełdowych spekulantów.

Na podstawie: Biznes.interia.pl
Zdjęcie: eugeniu (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.