Rząd pochopnie zadecydował o Lasach Państwowych

Opublikowano: 18.01.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 814

Sposób wykorzystania Lasów Państwowych zasługuje na publiczną debatę. Dlatego z olbrzymim niepokojem przyjmujemy fakt, że rządowy projekt zmiany ustawy o lasach został przygotowany w trybie pilnym, z pominięciem konsultacji społecznych – brzmi stanowisko Greenpeace w sprawie rządowego projektu zmiany ustawy o lasach.

Lasy dostarczają nie tylko cennego surowca, ale także produkują tlen, poprawiają jakość powietrza, zapobiegają erozji gleby, regulują stosunki wodne, są miejscem występowania dzikich roślin i zwierząt, a także są niezastąpionym miejscem rekreacji – przypominają ekolodzy i zwracają uwagę, że rząd zbyt pochopnie zadecydował o przyszłości Lasów Państwowych.

Aktywiści Greenpeace są zaniepokojeni faktem, że rządowy projekt zmiany ustawy o lasach został przygotowany w trybie pilnym, z pominięciem konsultacji społecznych, a na dodatek ogranicza się wyłącznie do kwestii przejęcia zysków ze sprzedaży drewna przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości wycinki drzew ponad dotychczasowe limity.

„Propozycja zmiany w ustawie dotycząca tak zwanych etatów użytkowania rębnego i przedrębnego w praktyce doprowadzi do zwiększenie wycinki drzew ponad to, co zakładały zatwierdzone przez Ministra Środowiska plany urządzania lasu. Lasy Państwowe, tracąc decyzją rządu większość rezerw finansowych, będą odrabiać „straty”, prowadząc tak zwaną trzebież, która, po zmianie przepisów, nie będzie wliczana do limitów pozyskania drewna” – informuje Greenpeace.

Ekolodzy obawiają się, że wpłynie to negatywnie na najcenniejsze przyrodniczo obszary, a bez odpowiednich mechanizmów ochronnych zwiększy się presja na pozyskanie drewna na terenie Puszczy Białowieskiej.

Ekolodzy krytykują również pomysł, by Lasy Państwowe partycypowały w kosztach budżetu państwa z racji wypracowywanych zysków. Zarzucają rządowi, że nie przedstawił żadnych zmian systemowych, ani też przejrzystego sposobu ewentualnego wykorzystania funduszu leśnego na potrzeby finansowania zadań związanych z ochroną przyrody w lasach bądź rekompensowania gminom strat z tytułu utraty podatku leśnego na terenach parków narodowych i rezerwatów.

Krytykujący zmiany w ustawie o lasach ekolodzy apelują do rządu, by ten zapoczątkował debatę, która pozwoli wypracować rozwiązania, gwarantujące bezpieczeństwo najcenniejszych przyrodniczo fragmentów lasów i utną spekulacje na temat planu prywatyzacji Lasów Państwowych.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o lasach, Lasy Państwowe mają corocznie wpłacać do budżetu państwa 2 proc. przychodów. Pierwsza wpłata ma być dokonana w 2016 r. Dodatkowo przyjęto, że w latach 2014-2015 PGL LP dokonają wpłaty do budżetu państwa w wysokości 1 600 mln zł (w każdym roku po 800 mln zł). Minister środowiska Maciej Grabowski uzasadniając decyzję wskazał na nadwyżki finansowe, którymi dysponują LP i jednocześnie zaznaczył, że „nie ma ani pomysłu prywatyzacji ani ograniczania korzystania z lasów”.

Na podstawie: Greenpeace
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. jj44 18.01.2014 11:15

    Kiedy już nie co wyprzedawać to trzeba kombinować.

  2. luzak1977 18.01.2014 18:50

    Tak jest rząd uprawia nierząd.
    Jednak nie można bez uwag przyglądać się tzw. ekologom, greenpajacom, itp.
    Z jednej strony chronią lasy bo produkują tlen, z drugiej są przeciwni ludziom, bo wytwarzają CO2, który jest związkiem życiodajnym dla tych lasów. Paranoja z ekologicznym k.wa przytupem.

  3. MichalR 18.01.2014 20:52

    Lasy nie produkują tlenu! Bilans tlenowy lasu jest zerowy. Lasy przechowują węgiel wyciągając go z CO2 tworzą swój własny budulec. Ale to tylko chwilowe uwolnienie tlenu. Wraz ze śmiercią drzewa która jest nieunikniona procesy gnilne, czy za życia rośliny roślinożercy uwalniają wspomniany węgiel spowrotem do atmosfery wiążąc go na nowo z tlenem.

  4. luzak1977 18.01.2014 23:26

    A holender to taki statek fruwający.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.