Rząd nie użyje weta by uzyskać fundusze z KPO

Opublikowano: 24.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 880

Polski rząd nie planuje obecnie wetowania projektów unijnych w celu wywarcia presji na Komisję Europejską, aby odblokowała dostęp Polski do miliardów euro z funduszy unijnych, powiedziała minister finansów.

Po tym jak UE odmówiła uwolnienia funduszy z powodu przedłużającego się sporu z Polską o „praworządność”, pojawiły się spekulacje, że polski rząd może użyć weta, aby wywrzeć nacisk na Brukselę. Politycy Solidarnej Polski zaapelowali do rządu o zawetowanie Wieloletnich Ram Finansowych UE oraz planów bloku dotyczących ustanowienia minimalnego 15-procentowego podatku korporacyjnego dla dużych firm międzynarodowych od 2023 roku.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała PAP, że na razie rząd nie zamierza używać weta jako narzędzia nacisku na Komisję Europejską, by wymusić uruchomienie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Rzeczkowska powiedziała, że poprawka do Wieloletnich Ram Finansowych UE pozwoli na stworzenie pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

„Trudno wyobrazić sobie blokowanie przez stronę polską możliwości udzielenia tej pomocy w sytuacji, kiedy głównym interesem Polski jest bezpieczeństwo i kiedy wygrana Ukrainy to bezpieczeństwo wzmacnia. To byłoby sprzeczne z polską racją stanu”.

Dodała, że stawką jest około 18 mld euro, które Ukraina może otrzymać w 2023 r. i że wszystkie kraje członkowskie zgodzą się na udzielenie tej pomocy. Pakiet, zdaniem Rzeczkowskiej, w najmniejszym stopniu obciąży polski budżet. „Nie ma tam zapisanego żadnego wzrostu składki przed rokiem 2033, to jest mechanizm, który umożliwi Komisji Europejskiej zebranie środków na pomoc Ukrainie i w perspektywie kolejnych lat spłatę odsetek od tych środków. Tam przez następne 10 lat nie ma żadnej dodatkowej składki”. Rzeczkowska dodała, że zawetowanie planu podatkowego byłoby wbrew interesom Polski.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: MSN, The first news
Źródło: MediaNarodowe.com

10

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

5 komentarzy

 1. replikant3d 24.11.2022 17:50

  Sk…..wysyny…..

 2. X3na 24.11.2022 21:42

  Replikancie, uwierz mi, że nie chcesz całego tego KPO. Tutaj masz dokument opisujący całe to KPO (KPO to nie jest cała nazwa, bo ludzie reagują już alergicznie na słowo “Resilience” – zawarte w dokumencie).
  https://www.gov.pl/attachment/a075e130-3f0e-42da-b3c3-c9c9d1be1da9

  Na prawdę chcesz przymusowej tożsamości cyfrowej, zakazu jeżdżenia samochodami spalinowymi (te na biopaliwa też wycofają)? Na prawdę chcesz uwiązania do gniazdka elektrycznego i smartfona? Chcesz likwidacji paragonów i faktur (też jest o tym w Krajowym Planie Rezyliencji)?

  “sporu z Polską o „praworządność””

  Czy praworządne jest odbieranie ludziom gotówki i wprowadzanie CBDC i odbieranie konstytucyjnie zapisanej wolności i prywatności? Czy BRAK ETYKI (nieetyczne postępowanie ЄС) nie stoi w sprzeczności z praworządnością?

  Czy promowanie platformówki (Google, Amazon, Microsoft, Facebook itp.) i upodlenie mikroprzedsiębiorców jest etyczne i praworządne?

  Precz z tym Jewrosojuzem!!! Igłę w oku czyimś widzą a stu belek w swoim nie dostrzegają.

  Nie chwalę tu Pißu, ale nie zamierzam bezczynnie patrzeć na nowotwór jakim jest eurokołchoz.

 3. Katarzyna TG 24.11.2022 21:54

  KPO to rak i narzędzie budowy Federacji Europejskiej ze stolicą w Berlinie.

 4. X3na 24.11.2022 23:19

  Kilka cytatów z KPO:

  “Zakłada się, że projekt ustawy zostanie przygotowany do końca 2021 r., a publikacja ustawy nastąpi do końca 2023 r. nowelizację ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (wprowadzającej do obrotu gospodarczego elektroniczne faktury ustrukturyzowane oraz możliwość ich wystawiania i otrzymywania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, początkowo w wersji fakultatywnej, następnie wersję obligatoryjną e-Faktur); (…) Publikacja ustawy, planowana na II kwartał 2024 r., jest uzależniona od uzyskania zgody Komisji Europejskiej.”

  Centralizacja danych o zdrowiu oraz przekazanie ich państwu i PROFILOWANIE:

  “Z jednej strony, pacjenci otrzymają więcej indywidualnych informacji o stanie zdrowia, pozwalających na zaangażowanie w zarządzanie swoim zdrowiem i podejmowanie świadomych decyzji, a z drugiej strony, system ochrony zdrowia dzięki informatyzacji będzie zmierzał w kierunku rozwiązań przewidujących, wyprzedzających, spersonalizowanych i partycypacyjnych. W związku z tym, konieczne są inwestycje w zakresie podniesienia poziomu dojrzałości cyfrowej jednostek zaangażowanych w ochronę zdrowia oraz wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników sektora ochrony zdrowia.”

  Zgadnijmy czyje chmury obliczeniowe będą przechowywać i przetwarzać te dane… Microsoft (bo to jest w Polsce promowane – Windows), Google (Android) i Apple (iOS) – lekarze będą oglądać przez smartfony twoje dane zdrowotne, dzieląc się nimi z google, a może nawet przesyłając dane przez aplikacje Apple / Google.
  Zapomnijcie, że e-Zdrowie będzie stało na linuxie i tylko przez linuxy będzie obsługiwane, bo nie jest to po myśli kompleksu finansowo-cyfrowego.

 5. Fenix 26.11.2022 06:20

  Czy Ukraina jest w UE? Dobra wola krajów UE niesienia pomocy. Nie przymus , bo to wieszczy rozpad UE. Ukraina jest dofinansowana poprzez Polska już za rządów PO . UE powinna być rozliczona, z przekazywana środków, na co , ile ,i komu? Pewnie i wojny by nie było na Ukrainie. Myślę że płacili mafii z Ukrainy za przesył gazu, to czego nie wymusili na Rosji, wymusili na UE krajach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.