Rząd Nigerii przyznał, że islamiści prześladują chrześcijan

Opublikowano: 16.03.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 684

Nigeryjski rząd przyznaje, że chrześcijanie są na celowniku islamistycznego terroryzmu. Przywódcy kościoła uskarżali się na to od lat.

„Po ponownym ataku naszych wojsk na Boko Haram i ich sprzymierzeńca, ISWAP (Islamic State West Africa Province), buntownicy ewidentnie zmienili swoją strategię” – powiedział na konferencji prasowej Lai Mohammed, minister ds. informacji i kultury. ńZaczęli celować w chrześcijan i chrześcijańskie wioski, aby wzniecić wojnę religijną i pogrążyć naród w chaosie”.

W komentarzu udzielonym portalowi „Christianity Today”, administracja prezydenta Muhammadu Buhariego doprecyzowała, że nie jest to jednak nowym zjawiskiem. „Tak, Boko Haram bierze na cel pojedynczych chrześcijan” – powiedział minister Mohammed. „Boko Haram dąży do tego – i zawsze dążyło – by wbić klin między chrześcijan i muzułmanów w Nigerii. Obierając za cel chrześcijan chcą rozpropagować nieprawdę o tym, że demokratycznie wybrany rząd Nigerii nie stara się ich chronić. Obierając za cel muzułmanów, chcą z kolei rozpropagować nieprawdę o tym, że to terroryści podążają za prawdziwymi naukami islamskimi, a ich ofiary nie”.

Portal Christianity Today informował o 11 nigeryjskich chrześcijanach zabitych przez ISWAP w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także dokonanym 21 stycznia zabójstwie Lawana Andimiego, pastora i regionalnego lidera Christian Association of Nigeria (CAN), ściętego przez Boko Haram.

Oświadczenie rządowe nastąpiło z okazji dwóch rocznic. 19 lutego 2018 r. Boko Haram porwał 110 uczennic w Dapchi. Nadal jest uwięziona tylko jedna, która odmówiła wyrzeczenia się chrześcijańskiej wiary; rządowi udało się uwolnić pozostałe. 1 marca 2018 ISWAP porwał Alice Ngaddeh, pielęgniarkę UNICEF i matkę dwójki dzieci, razem z innymi pracownikami humanitarnymi. Pozostałych uwolniono lub zostali zabici, natomiast Ngaddeh dalej jest „niewolnicą”.

„Ten rząd nie ustaje w poszukiwaniu sposobów na uwolnienie wszystkich dzieci i osób porwanych przez terrorystów – robimy to niezależnie od ich wyznania” – powiedział prezydent Buhari w specjalnym oświadczeniu. „I gdy podwajamy nasze wysiłki w celu powrotu Leah (porwanej uczennicy), nie wolno nam pozwolić, aby terroryści nas podzielili – chrześcijan przeciwko muzułmanom, muzułmanów przeciwko chrześcijanom. Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama. A wszyscy Nigeryjczycy mają tę samą wartość i prawa zarówno wedle prawa, jak i przed Bogiem”.

W komentarzu dla CT Buhari powiedział, że 90% ofiar Boko Haram to muzułmanie. Christian Association of Nigeria (CAN) jednak odrzuciło to stwierdzenie i wezwało prezydenta do ujawnienia źródeł tej informacji.

W artykule w „National Catholic Register” potępiającym „ludobójstwo chrześcijan”, były kongresmen, Frank Wolf, autor amerykańskiego International Religious Freedom Act, oraz Toufic Baaklini, przewodniczący organizacji In Defense of Christians, przedstawili następujące statystyki:

– Boko Haram zabiło ponad 27 000 cywili w Nigerii. Jest to liczba większa niż liczba cywili zabitych przez ISIS w Iraku i Syrii łącznie.

– Global Terrorism Index ocenił, że Nigeria jest trzecim najniebezpieczniejszym krajem po Afganistanie i Iraku.

– Organizacja Open Doors oblicza, że przez ostatnie trzy lata ponad 7000 nigeryjskich chrześcijan zostało zabitych ze względu na swoją wiarę, włączając w to 1350 męczenników z 2019 roku.

„Rządowe oświadczenie jest olbrzymim postępem, ponieważ Nigeria musi stanąć w prawdzie w takich czasach próby” – powiedział Gideon Para-Mallam, były ambasador International Fellowship of Evangelical Students. “Przyznanie, że rzeczywiście Boko Haram przyjęło inną taktykę, odmieni sytuację. Należy ich [administrację Buhariego] pochwalić za nagłośnienie ataków na chrześcijan, teraz możemy podać sobie ręce jako naród” – dodał aktywista. Jego zdaniem wcześniej rządowa narracja, w którą wierzyło wielu muzułmanów, była taka, że chrześcijanie nie są prześladowani w Nigerii.

Z kolei Nigerian Supreme Council for Islamic Affairs (NSCIA, Najwyższa Rada Spraw Islamskich w Nigerii) domagała się wcześnie stanu wyjątkowego w związku z brakiem bezpieczeństwa w kraju, to po oświadczeniu ministra Mohammeda, podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, według którego „nikczemne jest sugerowanie, że Boko Haram stosuje taktykę wyeliminowania chrześcijan”, donosi nigeryjska gazeta „Punch”.

Przeprowadzone w 2010 roku przez Pew Research Center badanie wykazało, że 49% nigeryjskich muzułmanów wyraża się pozytywnie o Al-Kaidzie.

W 2014 roku ta liczba spadła do 22%, zaś tylko 10% nigeryjskich muzułmanów wyraziło się pozytywnie o Boko Haram, a 80% opinii było negatywnych. Jednak w roku 2017, 20% nigeryjskich muzułmanów postrzegało pozytywnie ISIS, któremu w tamtym czasie filia Boko Haram przysięgła przymierze.

Autorstwo: Grażyna Jackowska
Na podstawie: ChristianityToday.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o