Rząd nie wycofa wniosku do TK ws. hierarchii prawa
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders skierował prośbę do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wycofanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do TK ws. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym i orzeczeniami TSUE. Jak informują media, list trafił również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie o apel unijnego komisarza, oświadczył, że nie zamierza wycofać swojego wniosku. Jak wyjaśnił, skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, „aby dodatkowo, i po raz kolejny, w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym – nad prawem europejskim”.
„Za każdym razem Trybunał stwierdził, że jeżeli następuje kolizja jakichś przepisów prawnych, to muszą one zostać zmienione bądź musiałaby być zmieniona konstytucja, gdyby one nie były zmienione i taka jest logika członkostwa w Unii Europejskiej” – powiedział premier. „Dla nas absolutnie nadrzędne jest zdanie Trybunału Konstytucyjnego i uznałem tę moją prerogatywę, to nasze prawo do złożenia zapytania za istotne, ponieważ do takiej potencjalnej kolizji może dojść” – podkreślił Morawiecki, dodając, że „propozycje, które płyną z Komisji Europejskiej nie mają dzisiaj odniesienia do tego stanu faktycznego, który zaistniał po skierowaniu pytania do Trybunału Konstytucyjnego”. „I oczywiście nie zamierzam wycofywać tego pytania” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
List unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa ws. z prośbą o wycofanie wniosku premiera Morawieckiego do TK trafił do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, otrzymał go także do wiadomości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
„Mogę potwierdzić, że wczoraj (tj. w środę – red.) komisarz (UE ds. sprawiedliwości Didier) Reynders wysłał list do ministra (ds. europejskich Konrada) Szymańskiego w związku z wnioskiem premiera Polski do Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca. Komisja jest zaniepokojona tym wnioskiem (…), ponieważ kwestionuje on fundamentalne zasady prawa UE, a szczególnie prymat prawa UE” – poinformował Christian Wigand, rzecznik KE ds. sprawiedliwości.
Chodzi o wniosek, który 29 maja premier Mateusz Morawiecki złożył do Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. „Pan premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie zapowiedział złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego co do wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Ta skarga została w dniu dzisiejszym złożona do TK, więc jest to realizacja tej zapowiedzi, o której mówiliśmy jakiś czas temu, ta skarga została dzisiaj złożona” – informował pod koniec maja rzecznik rządu Piotr Müller.
Wniosek premiera do TK zapowiedziano po tym, jak na początku marca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, w odpowiedzi na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, że „kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.
Źródło: pl.SputnikNews.com