Rząd nie wycofa wniosku do TK ws. hierarchii prawa

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1005

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders skierował prośbę do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wycofanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do TK ws. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym i orzeczeniami TSUE. Jak informują media, list trafił również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie o apel unijnego komisarza, oświadczył, że nie zamierza wycofać swojego wniosku. Jak wyjaśnił, skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, „aby dodatkowo, i po raz kolejny, w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym – nad prawem europejskim”.

„Za każdym razem Trybunał stwierdził, że jeżeli następuje kolizja jakichś przepisów prawnych, to muszą one zostać zmienione bądź musiałaby być zmieniona konstytucja, gdyby one nie były zmienione i taka jest logika członkostwa w Unii Europejskiej” – powiedział premier. „Dla nas absolutnie nadrzędne jest zdanie Trybunału Konstytucyjnego i uznałem tę moją prerogatywę, to nasze prawo do złożenia zapytania za istotne, ponieważ do takiej potencjalnej kolizji może dojść” – podkreślił Morawiecki, dodając, że „propozycje, które płyną z Komisji Europejskiej nie mają dzisiaj odniesienia do tego stanu faktycznego, który zaistniał po skierowaniu pytania do Trybunału Konstytucyjnego”. „I oczywiście nie zamierzam wycofywać tego pytania” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

List unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa ws. z prośbą o wycofanie wniosku premiera Morawieckiego do TK trafił do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, otrzymał go także do wiadomości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Mogę potwierdzić, że wczoraj (tj. w środę – red.) komisarz (UE ds. sprawiedliwości Didier) Reynders wysłał list do ministra (ds. europejskich Konrada) Szymańskiego w związku z wnioskiem premiera Polski do Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca. Komisja jest zaniepokojona tym wnioskiem (…), ponieważ kwestionuje on fundamentalne zasady prawa UE, a szczególnie prymat prawa UE” – poinformował Christian Wigand, rzecznik KE ds. sprawiedliwości.

Chodzi o wniosek, który 29 maja premier Mateusz Morawiecki złożył do Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. „Pan premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie zapowiedział złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego co do wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Ta skarga została w dniu dzisiejszym złożona do TK, więc jest to realizacja tej zapowiedzi, o której mówiliśmy jakiś czas temu, ta skarga została dzisiaj złożona” – informował pod koniec maja rzecznik rządu Piotr Müller.

Wniosek premiera do TK zapowiedziano po tym, jak na początku marca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, w odpowiedzi na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, że „kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.