Rząd nie pomoże emerytom w zakupie leków

Opublikowano: 05.01.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 744

Wbrew przedwyborczym zapowiedziom Prawa i Sprawiedliwości, rząd Beaty Szydło w zaledwie symboliczny sposób pomoże emerytom w zakupie leków. Na ten cel przeznaczono środki dużo mniejsze niż wcześniej zapowiadano.

Jednym z elementów przedwyborczego programu PiS była obietnica bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia. Rząd Beaty Szydło znacznie zredukował jednak swoje obietnice. Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, bezpłatnie dostępne będą tylko niektóre leki i to jedynie po rekomendacji lekarza rodzinnego.

Dodatkowo rząd znacząco zredukował ilość środków, które mają zostać przeznaczone na ten cel. W 2016 r. według autorów projektu, budżet państwa miał wydać maksymalnie 496 mln zł, natomiast teraz kwota ta stopniała do 125 mln. Oznacza to, że na jedną osobę w ciągu roku będą mogły zostać przepisane leki jedynie o wartości 41,7 zł.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. emigrant001 05.01.2016 12:06

    Źle być Polakiem, ale bycie starym polakiem to już dramat. Za wyjątkiem elit “polskiej demokracji”.

  2. Michal_Cieszewski 05.01.2016 12:23

    Zgadzam się, że zniżka na ryby, owoce i warzywa i zajęcia ogólnorozwojowe byłaby lepsza. Choć w sumie i ja chcę zniżkę na ryby i owoce. : D

    Co prawda nie jestem za pisem ale podoba mi się to, że wycofuje się z pewnych obietnic wyborczych, (jak chociażby tu omawiana) lub je znacznie ogranicza.

  3. ZIWK 05.01.2016 20:45

    Szkoda – że ta “grupa rządna władzy” aby wygrać wybory posługiwała się księżycową ekonomią i składała obietnice bez pokrycia w budżecie (500 na każde dziecko, darmowe leki, sztuczne utrzymywanie przy życiu kopalni itd…).

    Dobrze, że się z programu darmowych leków wycofuje.
    Owszem, jest w tym duża szkoda dla emerytów, ale ten medal ma nie tylko drugą stronę ale i kanty:
    Druga strona:
    Nikt “z marszu” nie potrafi z góry oszacować ilości i realnych kosztów leków zażywanych przez tą grupę, a ich “darmowość” da świetne pole do popisu przy negocjacjach cenowych – czyli producenci mogli by dowolnie dyktować ceny – a MY i tak musielibyśmy je kupić. Lekarze też byli by podatni na wpływ koncernów aby przepisywać więcej leków – MY płacilibyśmy za ich wczasy, prezenty itp…
    Dobra reklama spowodował by też zwiększenie ilości żądań przepisania “cudownych tabletek – tych co w telewizji”.
    Kant medalu – nawet dzisiaj pewna ilość leków refundowanych, wykupionych w aptekach zamiast zostać zażyta – ląduje w koszach 🙁 – MY za to płacimy. Gdyby leki były dostępne całkowicie za darmo i bez ograniczeń, ilość lekarstw w śmietnikach była by zdecydowanie większa….
    Nie ma dobrego rozwiązania problemu lekarstw dla emerytów – ale dostęp “za darmo” to chyba równie zły pomysł jak 100% odpłatność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.