Rząd nie mógł wysłać ludzi na przymusową kwarantannę do hotelu

Opublikowano: 06.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1499

Sąd Rejonowy w Reykjavíku na Islandii orzekł wczoraj wieczorem, że państwo nie mogło wysłać na kwarantannę osób, które wniosły skargę do sądu. Trzy z pięciu skarg, które wpłynęły w tej sprawie, zostały przedwczoraj skierowane do sądu i wyrok dotyczy właśnie tych trzech przypadków. Zarzuty zostały wniesione z powodu bezprawnego pozbawienia wolności. W pozwie wzajemnym główny epidemiolog stwierdza, że w opinii zarówno jego, jak i minister zdrowia, działania te są zgodne z prawem i podjęte środki nie wykraczają poza to, co jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego.

Orzeczenie reguluje bezprawną decyzję w sprawie osób, które złożyły skargę dotyczącą odbywania kwarantanny w hotelu. Nie ma natomiast sporu co do obowiązku poddania się kwarantannie.

Sędzia Skúli Magnússon mówi, że przypadki, wobec których zostało wydane orzeczenie są ograniczone do konkretnej sytuacji. „O ile mi wiadomo, wszystkie dotyczą osób, które przybyły do kraju, ale są tu zameldowane i mają warunki do odbycia kwarantanny w domu. A orzeczenia dotyczą tylko kwestii, czy ludzie są zobowiązani do odbywania kwarantanny w hotelu, czy mogą ją odbyć w domu lub w innym miejscu, które spełnia warunki” – wyjaśnia.

Czy wyrok byłby inny, gdyby te osoby nie były zameldowane w Islandii? „Sprawa dotyczy tylko osób z islandzkim legalnym miejscem zamieszkania. Orzeczenie nie odnosi się do innych okoliczności”.

Jakie będą skutki tego orzeczenia? „Teraz rząd musi zdecydować, czy widzi powód do zmiany rozporządzenia, a nawet dokonania zmiany w ustawie, aby wzmocnić tę podstawę prawną. Następnie musi się w tej sprawie zebrać Parlament”.

Jón Magnússon, prawnik jednej z osób, mówi, że jego klientka może teraz wyjść z hotelu i dokończyć kwarantannę w domu.

Czy ta decyzja dotyczy wszystkich osób przetrzymywanych na kwarantannie hotelowej? „Nie mogę tego powiedzieć na pewno. Dotyczy przede wszystkim jej przypadku. Obiecała, że będzie przestrzegać przepisów, które dotyczą kwarantanny domowej i stosować się do wszystkich zasad, które tam obowiązują”. Ogólnie chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie, czy jest to zgodne z prawem, że osoby, które mieszkają na Islandii, mogą być przetrzymywane na kwarantannie w hotelu. „Ludzie mogą odbyć kwarantannę w domu, przynajmniej moja klientka” – dodał.

Adwokat Ómar Valdimarsson również wygrał jedną ze spraw i spodziewa się, że jego klient pójdzie dziś do domu i tam dokończy kwarantannę. Mówi, że orzeczenia, które zostały dziś ogłoszone, ograniczają się do osób, które wniosły sprzeciw. „W orzeczeniu stwierdza się, że strony wykazały, że mogą poddać się kwarantannie w domu. Istnieją przesłanki, że może to stanowić precedens dla innych osób”.

Czy rząd musi zmienić rozporządzenie? „Tak, to rozporządzenie jest wadliwe i bezużyteczne. I nie może być stosowane w ten sposób w przyszłości. Prawdopodobnie wiele osób będzie chciało skorzystać z tego precedensu. Uważam, że byłoby mądrze, aby państwo zadziałało szybko”.

Autorstwo: Innri Jolanta
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 06.04.2021 10:10

    Brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.