Rząd kupił mniej za więcej i z późniejszą dostawą?

Opublikowano: 24.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 628

Coraz więcej wątpliwości pojawia się wokół wielomiliardowego przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiego wojska. Nie dalej jak rok temu rządowa ekipa zapowiadała, że przy modernizacji polskiej armii kluczowe będzie wykorzystywanie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Po czym przychodzi do rozstrzygnięcia dużego przetargu na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla armii i okazuje się, że zakłady zbrojeniowe z Polski, produkujące amerykańskie śmigłowce Black Hawk, odpadają z konkursu. Do kolejnego etapu została za to zaproszona firma z Francji, która jest gotowa dostarczyć mniej śmigłowców za więcej pieniędzy.

W ostatni wtorek MON poinformował, że z trwającego przetargu na dostawę dla polskiej armii wielozadaniowych śmigłowców zostały wykluczone dwie oferty (na trzy złożone). Wykluczono możliwość zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk (produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Mielec należące do grupy Sikorsky) oraz brytyjskich AW149 (również produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Świdnik należące do grupy Agusta Westland). Przesłanki formalne miała spełnić jedynie oferta francuskiego Airbusa Helicoptersa, który produkuje śmigłowce Caracal. Co istotne – odrzucenie oferty Amerykanów i Brytyjczyków wiązało się również ze zmniejszeniem liczby zamawianych maszyn. Ze względu na żądaną przez Francuzów cenę wojsko, zamiast planowanych 70 sztuk śmigłowców, zamierza kupić jedynie 50. Całkowita wartość zamówienia to ok. 13 mld zł (nie uwzględniając kwestii offsetowych, jeden śmigłowiec będzie nas kosztował astronomiczne 260 mln zł).

Powyższa decyzja MON zastanawia szczególnie w kontekście wcześniejszych deklaracji przedstawicieli władzy, którzy zapowiadali, że “sukces modernizacji wojska polskiego będzie źródłem sukcesu polskiego przemysłu”. Co ciekawe – nawet ważny funkcjonariusz Platformy Obywatelskiej – Jerzy Buzek – zauważył, że wybór francuskiego Caracala to szokująca decyzja: “Nie wyobrażam sobie, żeby Francja, USA, czy jakikolwiek inny kraj, który produkuje na swoim terenie dwa niezłe śmigłowce, które kupuje cały świat, zdecydował się na zakup innych maszyn” – powiedział były polski premier. “Siła kraju zależy od jego gospodarki. Wobec tego dla MON powinna mieć znaczenie siła naszej gospodarki, by Polska była krajem znaczącym na arenie międzynarodowej” – dodał Buzek. No cóż – trudno się z byłym przewodniczącym europarlamentu nie zgodzić. Zamiast wspierać polski przemysł rząd PO-PSL wybrał opcję wspierania przemysłu francuskiego. Poza tym wszystko wskazuje na to, że za Caracale zapłacimy więcej niż za produkowane w Polsce Black Hawki. Za decyzję rządu zapłacą polscy podatnicy, a dodatkowo może się to odbić na bezpieczeństwie naszego kraju.

Źródło: Niepoprawne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Gdyby polskich polityków wybierano na.podstawie testów IQ żaden by się nie załapał. Chore jest to,że żadnej odpowiedzialności nigdy nie ponoszą.

Maximov
Użytkownik
Maximov

@agama
Ponoszą, a jakże, przy urnach… ;)

agama
Użytkownik

Jakoś tego nie widać. Tusk najlepszym przykładem, a teraz będzie komorski

Maximov
Użytkownik
Maximov

To był ironia… :)
Wiemy, jak jest naprawdę.

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

Gdzieś przeczytałem “plotę”, w której to stwierdzono ,że poparcie Tuska( jego ucieczka na ciepłą posadkę) ze strony Francji było możliwe po zagwarantowaniu kontraktu na wyżej opisane śmigłowce.
Ale może to tylko plota.

masakalambura
Gość
masakalambura

Niestety trzeba będzie zagłosować. Najpierw nieistniejąca obwodnica i nieistniejąca budowa, teraz śmigłowce. Władza jest bezczelna. Potrzebuje kopniaka w krocze, aby się opamiętała.

tosshi
Użytkownik
tosshi

ale najlepszy był nasz wódz Bronek. Wczoraj tłumaczył dlaczego wybrali akurat amerykańskie helikoptery. Dobrze słyszycie, nie Francuskie a Amerykańskie. Zwierzchnik sił zbrojnych nie wie nawet jakie chcemy kupić ale tłumaczy dlaczego dokonaliśmy takiego wyboru.

michy
Użytkownik
michy

Zaraz, zaraz. Nie ulegajmy histerii.
1. Żaden z oferowanych nam śmigłówców jest ani polski, ani produkowany w Polsce. BH i AW są co najwyżej montowane przez polskich czarnuchów. I to nawet nie w 100%. Śmiem twierdzić, że ruchy w mielscu i świdniku były inspirowane zbliżającym się przetargiem, o czym wiedziano od około 10 lat.
2. Wojsko Polskie chce wymienić śmigłowce Mi8 (bo to one za chwilę przestaną latać) oraz Mi14. Są to duże śmigłowce. AW149 jest tylko minimalnie większy niż prawdziwie polski W3 Sokół (tych mamy ok 70) i nie potrzebujemy czegoś co już mamy i jeszcze przez 20 lat będziemy mieć. BH jest z kolei ciut większy niż AW149, ale obie te konstrukcje są znacznie mniejsze niż Mi8. Największy z tej trójki Caracal jest najbliżej wymagań WP. Po prostu wojsko kupuje to co potrzebuje, a nie to co chcą nam sprzedać.
3. oferta na BH nie uwzględniała ceny systemów walki i nie było wiadomo ile to wszystko będzie kosztować dlatego ta oferta musiała odpaść
4. AW149 jest nową konstrukcją i nawet nie ma jeszcze certyfikatu do lotów nad akwenami morskimi. Gdybyśmy wybrali tą konstrukcję to Polacy musieliby sfinansować firmie AW rozwój tej konstrukcji i w dodatku ponieć jeszcze ryzyko klapy.
5. AW mógł nam zaoferować razam z airbusem NH90 (zakup optymalny) ale wówczas obie firmy musiałyby się podzielić zyskami, co im było nie w smak. Sikorski też mógł wystawić S92. Po prostu wszyscy uparli się aby na hama nam sprzedać to co oni chcą sprzedać, a nie to my chcemy kupić.
6. Jednym z punktow (podobno, bo warunki przetargu są tajne) umowy, było to że montaż ma mieć miejsce w wojskowych zakładach WZR w Łodzi. Nie w Mielcu ani w Świdniku ale w Łodzi. Po co tak? Wojsko widząć co nasi politycy zrobili z przemysłem chce rozsądnie zapewnić sobie 100% serwisu i kompetencji. Przykład z Mielca – gdy PZL Mielec oddano Amerykanom, cena M28 Bryza wzrosła nieprzyzwoicie 4 razy. Serwis też. Zrobiło się ssanie kasy z wojska. Teraz mogłoby być tak samo. A pamiętacie Bumar? Z zakładu który produkował czołgi nadanie polityczne zrobiło takie bagno, że nie potrafią tam nawet dobrze spawać płyt. Poza tym ktoś genialny wpadł na pomysł likwidacji zakładów PLZ Wola i to w sposób nie pozwalający odtworzyć reżim technologiczny, przez co WP zostało pozbawione możliwości serwisu i napraw silników do ok 700 czołgów rodziny T72/PT91, które mamy na stanie. Hipotetycznie, wuj sam, gdy uzna, że swoje zarobił to mógłby kłódkę zawiesić na zakładzie, to samo może zrobić AW w świdniku, wojskowe zakłady natomiast będą, bo są strategicznym aktywem wojska.
7. Caracal nie jest wyborem idealnym, ale z tej trójki najlepiej pasuje do naszej armii
8. Sytuacja mogłaby być inna, gdyby nie systematyczne niszczenie i wyprzedawanie naszego przemysłu (w tym zbrojeniowego). A tu się dopiero zacznie poprawiać, gdy drzewa wypełnią się i to wcale nie chodzi mi o liście.

m.

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

@michy 24.04.2015 16:50
“8. Sytuacja mogłaby być inna, gdyby nie systematyczne niszczenie i wyprzedawanie naszego przemysłu (w tym zbrojeniowego).”

Stąd właśnie miłościwy Panie naszej histerii objawy, które widocznie i Pana nie ominęły:)