Rząd kontra lekarze. Poszło o imigrantów

Opublikowano: 05.03.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1235

Ministerstwo Zdrowia zamierza skierować do Sądu Najwyższego sprawę blokowania imigrantów przez Naczelną Radę Lekarską. Samorząd medyków od kilku tygodni ma blokować możliwość zatrudniania lekarzy ze Wschodu bez nostryfikacji ich dyplomów. Od początku polscy lekarze zwracali uwagę na negatywne konsekwencje dopuszczenia do pracy osób o wątpliwych kwalifikacjach.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Ministerstwo Zdrowia chce zaskarżyć do Sądu Najwyższego uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej ze stycznia bieżącego roku. Dotyczy ona weryfikacji wiedzy i umiejętności zagranicznych lekarzy chcących podjąć się pracy w Polsce. Okręgowe rady na mocy uchwały mogą wzywać imigrantów do stawienia się przed nimi w celu „uzupełnienia braków formalnych”

Samorząd lekarski może więc zażądać od imigrantów zza naszej wschodniej granicy, aby poświadczyli swoją znajomość języka polskiego, przedstawili zaświadczenia o niekaralności czy okazali dowody poświadczające otrzymanie przez nich specjalizacji. Właśnie te działania mają irytować resort zdrowia, bo w praktyce mają one uniemożliwiać szybkie zatrudnianie zagranicznych lekarzy.

Tymczasem rządzący chcieli, aby procedura ich pozyskiwania była jak najszybsza. Jesienią przyjęli więc specjalną ustawę, zgodnie z którą imigranci mogą zostać zatrudnieni według przyspieszonej procedury. Od początku pomysł ten był krytykowany przez środowisko lekarskie. Medycy zwracali uwagę na fakt, że uproszczenia znacząco utrudniają rzeczywistą weryfikację kwalifikacji przybyłych ze Wschodu imigrantów.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl, RynekZdrowia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o