Rząd Kanady chce kontrolować dotacjami przekaz medialny

Opublikowano: 30.05.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1368

W 2021 roku liberałowie powiedzieli, że radykalnie zwiększą finansowanie Canada Media Fund, ale finansowanie to łączy się z promowaniem różnorodności, równości i integracji (DEI).

Canada Media Fund ma nadzorować pulę funduszy, która wspiera tworzenie kanadyjskich projektów medialnych w dziedzinie sztuki teatralnej, programów dla dzieci, filmów dokumentalnych, a nawet gier wideo. Zgodnie z najnowszym raportem rocznym, około połowy jej środków (184 miliony dolarów) pochodzi od rządu federalnego za pośrednictwem Departamentu Dziedzictwa (kolejna prawie połowa pochodzi CRTC). Departament ma również prawo powoływania dwóch członków zarządu funduszu.

Canada Media Fund ma jednak o wiele szerszą agendę, niż finansowanie tworzenia treści. Dzięki większym funduszom federalnym, uzyskanym po poprzednich wyborach, jest teraz odpowiedzialna za projekty edukacji ekologicznej oraz spełnienie tzw. kwot tożsamościowych.

Zgodnie z kontraktem Canada Media Fund z Canadian Heritage, liczba projektów finansowanych z rządowych pieniędzy i prowadzonych przez „ludzi z grup zasługujących na sprawiedliwość” ma wynieść 45 do 2024 r., a liczba „zrealizowanych projektów” dla osób z tych grup musi wynieść 25 do 2024 r. Ostatecznie do 2024 r. jedna czwarta finansowanych „kluczowych stanowisk kreatywnych” musi być zajmowana przez osoby z wyznaczonych grup.

Te limity finansowania są podobne do nowych wymagań CBC dotyczących różnorodności w zakresie budżetowania. Umowa rządu z Canada Media Fund przewiduje również 20 milionów dolarów dla osób z grup domagających się równości, co odnosi się do osób, które identyfikują się jako kobiety, Indianie, Métysi, Eskimosi, „urasowieni” 2SLGBTQ+, osoby niepełnosprawne. W zasadzie wszyscy, poza białymi heteroseksualnymi zdrowymi mężczyznami, są traktowani przez fundusz w specjalny sposób.

Wymienione grupy są chronione przez zasady „pozycjonowania narracyjnego”, które weszły w życie w tym roku. Jeśli główny bohater, główny wątek fabularny lub tematyka mają cokolwiek wspólnego z powyższymi grupami, twórcy muszą albo należeć do tej grupy, albo podjąć „kompleksowe działania w celu tworzenia treści w sposób odpowiedzialny, przemyślany i bez szkody”.

Ubiegający się o określone granty muszą podpisać oświadczenie o zgodzie z polityką narracyjną i przedstawić plan zgodności, jeśli ich prace mają coś wspólnego z powyższymi grupami.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: „National Post”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.