Rząd Izraela wściekły z powodu nagrody dla „Foxtrota”

Opublikowano: 11.09.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 544

„Foxtrot” to tytuł izraelskiego filmu Samuela Maoza, który w minioną sobotę został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury – Srebrnym Lwem festiwalu filmowego w Wenecji. Rząd izraelski, w specjalnym komunikacie podpisanym przez ministerstwo kultury, nazwał to „skandalem”.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch zamkniętych światach. Ojca, w telawiwskim mieszkaniu, i syna, żołnierza strzegącego wraz z kolegami punktu kontrolnego w pustynnym pejzażu. Na tej stylizowanej pustyni młody żołnierz rozprasza nudę tańcząc fokstrota na asfalcie, czasem – w zupełnej ciszy – kontroluje palestyńskie samochody. Zimna rutyna prowadzi w końcu do zbrodni. Ojciec, pozornie nieczuły, kiedy wojskowi przychodzą, by obwieścić mu śmierć syna, w istocie przeżywa gwałtownie swą żałobę, kopie psa. Pamięta sekret z czasów własnej służby, który ocalił mu życie, a którego nie zdążył przekazać synowi.

Izraelska minister kultury i sportu Miri Regev z Likudu (nacjonalistyczna prawica) w specjalnym komunikacie ogłosiła, że „To skandal. Izraelscy artyści przyczyniają się do złego nastawienia młodego pokolenia do najbardziej moralnej armii świata (oficjalne, propagandowe określenie izraelskiej armii okupacyjnej – przyp.) i rozpowszechniają kłamstwa pod płaszczykiem sztuki”.

Minister Regev, która wcześniej była rzeczniczką armii, oskarżyła film o „pomaganie BDS (ruchowi Bojkot, Wycofanie Inwestycji, Sankcje, przeciwnemu okupacji terytoriów palestyńskich – przyp.) i tym na całym świecie, którzy nienawidzą Izraela”. Wskazała „szczególnie skandaliczną scenę”, w której żołnierze izraelscy zabijają i grzebią palestyńską rodzinę.

Reżyser „Foxtrota” Samuel Maoz jeszcze w trakcie festiwalu wyjaśniał, że krytykuje swój kraj „z miłości”, gdyż „jest zaniepokojony i chciałby go chronić”. Po izraelskim komunikacie rządowym dodał, że „żadne społeczeństwo nie może się rozwijać, jeśli jego krytycy będą uważani za zdrajców”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 11.09.2017 11:46

    Jest traki wyraz w naszym polskim słownictwie, HUCPA, pochodzenia zydowskiego. I te okreslenie świetnie pasuje do twierdzenia, że sołdaty izraelscy to “”najbardziej moralna armia świata”‘, tak samo jak władze izraela.

  2. Krokodylowy 12.09.2017 11:40

    “Najbardziej moralna armia świata” mnie rozczuliła. Powinni jeszcze okupować Palestynę z kwiatkami powtykanymi w lufy karabinów.

    “Izraelscy artyści przyczyniają się do złego nastawienia młodego pokolenia do najbardziej moralnej armii świata”

    Wielkie brawa dla izraelskich artystów, którzy nie boją się głośno mówić o szambie, które wylewa się z Knessetu. A młode pokolenie Izralela? Na szczęście ma swój umysł i jest już coraz bardziej odporne na tę ich goebbelsowską propagandę i widzi na własne oczy, że żyje w państwie totalitarnym, w którym są problemy z życiem codziennym (zmonopolizowany przez państwo rynek nieruchomości, droga żywność) i jeszcze trzeba się użerać ze zmilitaryzowanym państwem, które chce koniecznie zrobić z Ciebie mięso armatnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.