Rząd Islandii chce władzy nad stronami internetowymi

Opublikowano: 17.01.2013 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło projekt nowej ustawy, która to jeżeli zostanie przyjęta przez parlament będzie dawała odpowiednim organom prawo do nadzorowania stron internetowych, które mają domenę .is.

Dodatkowo w projekcie pojawił się punkt, który nakładałby na każdego rejestrującego stronę z domeną .is, podatek w wysokości 3,6 proc. Tego nie ma w żadnym innym kraju na świecie, informuje Jens Pétur Jensen – manager firmy ISNIC, która nadzoruje rejestracje stron internetowych z domeną .is.

To właśnie przedstawiciele ISNIC wystąpili przeciwko wprowadzaniu nowej ustawy, ponieważ będzie ona umożliwiała władzom Islandii pełną kontrolę nad wszystkim co jest w sieci.

W rozmowie z visir.is, Jens Péturs Jensen powiedział, że ma bardzo duże zastrzeżenia co do tego projektu i jest jemu przeciwny ponieważ sama ustawa jest dość zagmatwana i niejasna. Władze nie określają dokładnie na jakiej zasadzie i w jakich okolicznościach stosowany może być nadzór nad stronami z domeną .is, który miałby być prowadzony przez Póst- og fjarskiptastofnun (PFS) mówił Jens.

Minister Spraw Wewnętrznych Ögmundur Jónasson w odpowiedzi na zarzuty powiedział, że nadzór będzie prowadzony tylko wtedy kiedy nastąpi taka konieczność i złożona zostanie skarga. Wówczas zgodnie z prawem rząd będzie mógł przeprowadzić śledztwo i dokładnie zbadać zawartość danej strony. Na podstawie takiego dochodzenia będzie podjęta decyzja dotycząca tego czy treści zawarte na stronie są niepożądane.

Źródło: Informacje.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RayX
Użytkownik
RayX

cyt. “…Wówczas zgodnie z prawem rząd będzie mógł przeprowadzić śledztwo i dokładnie zbadać zawartość danej strony….” – widac ichniejszy rzad nie ma zbyt duzo do roboty, wiec gania za internautami.

nikt
Użytkownik
nikt