Rząd Ekwadoru dobrze wie, co robi

Opublikowano: 12.04.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1294

Założyciel portalu “WikiLeaks” Julian Assange, aresztowany w Londynie, nie otrzyma szczególnego wsparcia od swojej ojczystej Australii – poinformował premier kraju Scott Morrison. Przestępstwa, o które oskarżono założyciela portalu “WikiLeaks”, nie mają w tym przypadku znaczenia. Jak podkreślił, Assange’owi pomoże konsulat, ale na takich samych zasadach, jak każdemu innemu Australijczykowi w podobnej sytuacji. Nie będzie traktowany wyjątkowo – dodał. Przestępstwa, o które oskarżono założyciela portalu “WikiLeaks”, nie mają w tym przypadku znaczenia. Obywatele Australii, którzy mają do czynienia z wymiarem sprawiedliwości w innych krajach, tak czy inaczej są konsultowani i otrzymują wsparcie dyplomatyczne – powiedział Morrison. „Tak funkcjonuje system” – zaznaczył.

W wywiadzie dla RT były prezydent Ekwadoru Rafael Correa nazwał niebywałym wydarzeniem przeprowadzoną przez brytyjską policję operację zatrzymania na terytorium ambasady Ekwadoru w Londynie założyciela “WikiLeaks” Jualiana Assange’a. „I obowiązkiem państwa Ekwadoru, zgodnie z prawem międzynarodowym i poczuciem własnej dumy narodowej, była obrona człowieka, któremu udzielono azylu. Zamiast tego pozwolono brytyjskiej policji, żeby weszła na terytorium naszej ambasady. Czy Państwo to rozumieją? Pozwolono zagranicznej policji wejść do ambasady Ekwadoru” – powiedział Correa.

Były ekwadorski prezydent powiedział, że policja weszła tam, żeby aresztować Assange’a, który „nie tylko znajdował się pod ochroną Ekwadoru, ale też od ubiegłego roku jest obywatelem Ekwadoru”. „To nie tylko jawne naruszenie prawa międzynarodowego i zasad udzielania azylu. To także naruszenie ekwadorskiej konstytucji, która obowiązuje państwo do obrony swoich obywateli. To coś niebywałego. Te działania nie mogą nie budzić oburzenia. Dzisiaj jest bardzo smutny dzień dla całej ludzkości. Ale jak już wcześniej mówiliśmy, to było do przewidzenia, bo Moreno prowadził już rozmowy z USA na temat „głowy” Juliana Assange’a” – dodał Correa.

Latem 2018 roku Rafael Correa oświadczył, że ekwadorski przywódca Lenín Moreno zawarł z USA pakt odnośnie dalszego losu Assange’a. 11 kwietnia Assange został zatrzymany na terytorium ambasady Ekwadoru w Londynie w związku z amerykańskim wnioskiem o ekstradycję. Następnie sąd pozostawił go w areszcie, uznając winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją.

Rząd Ekwadoru nawet w minimalnym stopniu nie przestrzega konstytucji kraju, która zobowiązuje do poszanowania praw prześladowanych – powiedział w wywiadzie dla “Sputnika” pisarz, dziennikarz, były wiceminister spraw zagranicznych Ekwadoru (2010-2012) Kintto Lucas. „Wydanie Juliana Assange’a przez ekwadorski rząd władzom Wielkiej Brytanii i być może jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych nie tylko naruszają Konwencję Genewską, która wyraźnie stanowi, że nie można wydać osoby prześladowanej politycznie, której udzielono azylu w Ekwadorze, ale także demonstruje działania rządu, który próbuje zaspokoić wszystkie żądania USA”.

“Mowa nie tylko o ekonomicznym i politycznym naśladowaniu, kiedy [rząd Ekwadoru] praktycznie poparł ingerencję w Wenezueli, lub zniszczenie Unasur (…), ale także o gotowości do poddania się Stanom Zjednoczonym w celu wydania osoby, która zdemaskowała zbrodnie Stanów Zjednoczonych w Iraku i więzi dyplomatyczne, które, jeśli zostaną lepiej przeanalizowane, mogą pomóc nam dowiedzieć się o przygotowaniu zamachu stanu, na przykład w Paragwaju.”

„Zatem jest to nie tylko naruszenie Konwencji Genewskiej, ale także symboliczny akt defetystycznego zachowania rządu, który, niestety muszę użyć tych słów, stanie się jednym z najbardziej pogardliwych rządów w Ameryce Łacińskiej. Nawet dyktatury wojskowe nie wchodziły do ​​ambasad i nie pozwoliły swoim siłom zbrojnym na zabranie z ambasad osób prześladowanych politycznie”.

„Jednak Ekwador zezwala policji innego kraju na wejście na swoje terytorium w celu wydania osoby, która może zostać skazana na śmierć lub na 30-40 lat, a nawet na dożywotnie więzienie w Stanach Zjednoczonych”.

„Uwięzienie lub ekstradycja Juliana Assange’a oznacza dla Stanów Zjednoczonych, że dla innych nie może być przykładem ktoś, kto potępia zbrodnie popełnione przez Stany Zjednoczone, czy to w Iraku, czy gdziekolwiek indziej”.

„Rząd Ekwadoru doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co robi, nawet jeśli zapewni, że Wielka Brytania obiecała nie wydawać Assange’a. Nawet w minimalnym stopniu nie przestrzega konstytucji kraju, która zobowiązuje do poszanowania praw prześladowanych” – powiedział Kintto Lucas.

Tymczasem w Ekwadorze zatrzymano mężczyznę, który miał bliskie relacje z założycielem “WikiLeaks” Julianem Assangem, powiedziała w wywiadzie dla radia Sonorama szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kraju Maria Paula Romo. Według niej władze podejrzewają go o ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju. “Mężczyzna, który blisko współpracował z organizacją, mieszka tutaj i został zatrzymany tego wieczoru przy próbie wylotu do Japonii” – powiedziała minister.

Szefowa MSW powiedziała dziennikarzom, że kluczowy członek “WikiLeaks” i bliski współpracownik Assange’a podróżował kilka razy z byłym ministrem spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patiño do Kolumbii, Hiszpanii i Wenezueli. Ponadto, według niej, istnieją dane dotyczące dwóch rosyjskich hakerów mieszkających w Ekwadorze, którzy również mogą mieć powiązania z Assangem i przeciwko którym zostaną postawione zarzuty. „Nie mogę podać więcej informacji o dwóch cudzoziemcach z rosyjskim obywatelstwem… Są nadal w kraju” – powiedziała.

„Do prokuratury wpłynął ostatnio akt oskarżenia przeciwko dwóm rosyjskim hakerom zamieszkujących Ekwador” – oświadczyła minister. „Nie pozwolimy, żeby Ekwador zamienił się w centrum hakerskie, a także aby w kraju była prowadzona nielegalna działalność przynosząca szkodę ekwadorskim obywatelom lub każdemu innemu rządowi” – dodała Romo.

Adwokat Assange’a, Carlos Poveda, wyjaśnił, że mowa o przyjacielu założyciela “WikiLeaks”. „To przyjaciel, nie jest jego doradcą, prawnicy nie wiedzą, z jakiego powodu został aresztowany, ale nie jest prawdą, że jest jakimś asystentem” – powiedział rozmówca agencji. Dodał, że władze Ekwadoru nie pozwalają zatrzymanemu spotkać się z prawnikami.

Źródła: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5]
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 12.04.2019 15:23

    Najbliższe wydarzenia związane z Julianem Assange będą testem dla wszystkich; jak bardzo ludzie chcą być wolni. Jak nic nie zrobią, będą niewolnikami.

  2. Anonymous-X 12.04.2019 16:56

    @emigrant001
    dokładnie, zobaczymy jak TY zdasz ten test 🙂

  3. emigrant001 12.04.2019 22:23

    Ilość lajków poprawi ci samopoczucie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.