Rząd Danii deportuje syryjskie dzieci?

Opublikowano: 24.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1530

Rząd Królestwa Danii kierowany przez Mette Frederiksen spotkał się z krytyką ze strony organizacji pozarządowych i działaczy na rzecz praw człowieka. Pomimo zastrzeżeń dotyczących deportacji 70 dzieci o statusie uchodźcy, socjaldemokraci nadal grożą odesłaniem ich z powrotem do Syrii.

Jak dowiadujemy się z opublikowanego w środę 21 kwietnia oświadczenia organizacji pozarządowej Save the Children, aktywiści są „głęboko poruszeni” najnowszymi ustaleniami dotyczącymi deportacji co najmniej 70 uchodźców. Ma to związek z planami duńskiego rządu, będącymi pokłosiem nacjonalistycznej retoryki, w którą zdawał się skręcać rząd Frederiksen w ostatnich latach.

Amjad Yamin, członkini i rzeczniczka prasowa Save the Children stwierdziła, że organizacja jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami duńskiego rządu. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, które z dzieci stracą prawo do przebywania na duńskim terytorium. Yamin przyznaje, że aktywiści na rzecz praw człowieka byli zaskoczeni decyzją administracji Mette Frederiksen.

„Syria nie jest miejscem dla dzieci” – uważa Save the Children, starając się wpłynąć na duński rząd, by zatrzymali proces deportacji. Podkreśla, że znaczna większość z syryjskich dzieci w Danii nie pamięta swojej ojczyzny, a nawet ma problemy z mówieniem po arabsku. Odesłanie do Syrii nieprzygotowanych do tego nieletnich migrantów, będzie dla nich bardzo niebezpieczne, zdaje się również sprzeczne z ideami, jakie wyznawać powinni politycy lewicowej formacji.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez wspomnianą wcześniej organizację, przeważająca część wolontariuszy, którzy przyjęli pod swój dach dzieci z Syrii nie zgodziłoby się na oddanie swoich podopiecznych służbom granicznym. Jak udało się ustalić Euronews – żadne z innych państw, które przyjęło młodych migrantów (m.in. Niderlandy, Jordania, Liban, Turcja) nie planuje w najbliższym czasie żadnych deportacji.

Inicjatywa, z którą wyszedł rząd socjaldemokratów jest zatem odosobnionym przypadkiem i najprawdopodobniej została podjęta z powodów politycznych. Pomimo swojej lewicowej orientacji formacja kierowana przez Mette Frederiksen do migracji podchodzi w sposób raczej ksenofobiczny. Dodatkowo sytuacja polityczna w kraju wskazuje, że Danię mogą czekać przyspieszone wybory, a kampania sprzyja zaostrzaniu retoryki i wykonywaniu ostrych gestów.

Gdyby wybory odbyły się dziś, to deportacja syryjskich dzieci mogłaby pomóc socjaldemokratom w kampanii wyborczej. Dyskurs wobec uchodźców w Danii jest przechylony na tyle w prawo, że praktycznie jedyną partią, która nie gra na sentymentach ksenofobicznych jest Enhedslisten – sojusz organizacji ekologicznych i socjalistycznych. W ostatnim sondażu Voxmeter, mogą liczyć na 9 proc. głosów. To kilka razy mniej niż Socialdemokratiet – ich wynik przekracza 30 proc. Dwukrotnie więcej niż druga w sondażu, centroprawicowa Konserwatywna Partia Ludowa. Ona jednak może jeszcze wzrosnąć, kosztem centroprawicowego ugrupowania Venstre, które po serii konfliktów wewnętrznych i utracie przejrzystości straciło wielu wyborców.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.