Rząd da emerytom po 10 000 zł? Jest jedno „ale”

Opublikowano: 10.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 8

Przejdziesz na emeryturę dwa lata po osiągnięciu wieku uprawniającego? Otrzymasz od państwa 10 tys. złotych. To pomysł premiera Mateusza Morawieckiego, stworzony dwa lata temu, który teraz doczekał się reaktywacji. Szef rządu uważa, że takie rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla seniorów, ale również dla budżetu państwa.

Koncept ma również na celu zahamowanie odpływu siły roboczej z rynku pracy – problemu, który już teraz jest jedną z najpoważniejszych bolączek polskiej gospodarki. Morawiecki liczy, że zachęceni pokaźnym świadczeniem jednorazowym emeryci, postanowią jeszcze popracować przez dwa lata, zapełniając tym samym lukę na rynku, a także przynosząc budżetowi państwa dochody z tytułu składek i podatków.

Osoba zarabiająca 3 tys. zł brutto w ciągu roku przekazuje tytułem pozapłacowych kosztów pracy ok. 20 tys. zł. Po wprowadzeniu proponowanego rozwiązania, państwo oddawałoby emerytowi po dwóch latach połowę tej kwoty. Na rozwiązaniu ostatecznie zyskałby i to podwójnie również sam emeryt, bo jego świadczenie zostałoby zwaloryzowane o kolejne dwa lata pracy.

Rozważana jest również opcja stopniowego dodawania do pierwszych wypłat emerytury części tych 10 tys. zł. Jest to jednak mniej prawdopodobny wariant, gdyż rząd chce aby emeryt odczuł wypłatę wysokiego świadczenia, co ma wywołać reakcje uznania dla władzy.

Od 1 września do końca 2017 roku do ZUS wpłynęło prawie pół miliona wniosków o przyznanie o emerytury. Polaków do przedłużenia kariery zawodowej nie przekonały akcje edukacyjne ubezpieczyciela publicznego czy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w których informowano o korzyściach z dłuższej pracy. Stąd też rząd zdecyduje się prawdopodobnie na program nazywany „10 000 plus”

Czy powrotu do pomysłu jest zagrożenie wzrostem wydatków związanym z obniżeniem wieku emerytalnego – spełnioną obietnicą wyborczą Andrzeja Dudy. “Obecnie jest za wcześnie, by wysuwać wnioski, że wydatki na emerytury będą wyższe niż szacował ZUS, oraz że chętnych na skorzystanie z prawa do emerytury jest więcej niż zakładano” – komentuje dla Money.pl. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Według wyliczeń ekspertów, reforma przyniosła roczny wydatek w wysokości 9 mld złotych.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

“Rząd da…” powinno być raczej odda to co emeryci wypracowali przez lata pracy i dali aby utrzymać rząd.

agama
Użytkownik

na emeryturze to już się umiera

polach
Użytkownik
polach

Rok 2012/2013
72 proc. Polaków przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego …
https://www.wprost.pl/gospodarka/…/emerytury-72-proc-polakow-krytykuje-tuska.ht…
24 wrz 2013
2 mln podpisów do kosza – gosc.pl
gosc.pl › gosc.pl › Komentarze › Stefan Sękowski › 2 mln podpisów do kosza
30 mar 2012

Rok 2016/2017
Obniżenie wieku emerytalnego po drugim czytaniu. ‘Skazujecie ludzi …
wyborcza.biz/…/1,147880,20981144,obnizenie-wieku-emerytalnego-po-drugim-czyt…
15 lis 2016

Ustawa obniżająca wiek emerytalny opublikowana w Dzienniku Ustaw …
http://www.rp.pl › Prawo › Prawo dla Ciebie › Praca, emerytury, renty

6 sty 2017 – Ustawa, która przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn została w czwartek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 października 2017 r.

Udało się:) dzielny PIS zniósł złe decyzje swych kolegów z PO:)dotrzymał słowa:)teraz można wierzyć w dobrą “zmianę”.!

p.s a w kuluarach się śmieją, bo znów owieczki dały się nabrać na dobrego i złego Pana:P
Długo jeszcze??? ten cyrk będzie grał to samo?a my to będziemy musieli oglądać?

a teraz Morawiecki i podobno jego “pomysły”…na 10 000 plus hahahaa lepiej brzmi niż 500 plus:P