W Czechach ograniczą wydatki na kampanie wyborcze

Opublikowano: 09.08.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 217

Czeski rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw wyborczych wprowadzającej limit wydatków partii na ich kampanie przed wyborami, co w przypadku wyborów do Izby Poselskiej miałoby wynosić 90 mln koron (14 mln złotych) – podała w czwartek prasa czeska.

W myśl nowelizacji partie musiałyby także zakładać przejrzyste konta wyborcze i poddać swą gospodarkę finansową kontroli ze strony specjalnie stworzonego w tym celu niezależnego urzędu.

Zmiany te weszłyby jednak w życie dopiero w roku 2017 i dlatego nie znajdą zastosowania w przyszłorocznych wyborach do rad krajów (województw) i jednej trzeciej Senatu.

Według przyjętego w środę przez rząd projektu nowelizacji każde z ugrupowań lub ruchów nie mogłoby wydać na kampanię przed wyborami do Izby Poselskiej więcej niż 90 mln koron. W przypadku wyborów do rad krajów byłoby to maksymalnie 5 mln koron (770 tys. złotych) na jeden kraj, a wyborów do Senatu 2,5 mln koron (380 tys. złotych) na jednego kandydata na senatora.

Limit wydatków każdej partii na kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ma wynosić 50 mln koron (7,7 mln złotych). Taka sama granica ma obowiązywać wobec kandydatów w wyborach na prezydenta państwa.

Żadnych restrykcji finansowych nie będzie za to w kampaniach przed wyborami komunalnymi, w tym wyborami do mającej podobne uprawnienia jak rada kraju rady miasta stołecznego Pragi.

Nad przestrzeganiem limitów czuwać ma nowy urząd nadzoru nad finansami partii i ruchów politycznych z prawem nakładania grzywien w wysokości do 500 tys. koron (76 tys. złotych) oraz sankcji pieniężnych za przekraczanie limitów ze stawką 150 proc. kwoty przekraczającej wyznaczoną górną granicę.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o