Rząd chce zwiększyć podatek za „nieużywane” mieszkania

Opublikowano: 23.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3128

Kupiłeś mieszkanie, ale brakuje ci pieniędzy na szybki remont? A może odziedziczyłeś mieszkanie po babci, które trzymasz dla dziecka i nie chcesz go wynajmować ze strachu przed nieuczciwymi lokatorami? Zła wiadomość — rząd chce ci dokopać większym podatkiem od nieruchomości!

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że Ministerstwo Finansów pracuje nad dwoma pomysły ws. zwiększenia podatków od „nieużywanych” mieszkań.

„Pierwsza [koncepcja] to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)” – pisze gazeta, cytując słowa wiceministra finansów Artura Sobonia. „Na transakcje na rynku wtórnym stawka PCC zostanie podwyższona. Natomiast przy zakupach od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8 proc. VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne” – dodał przedstawiciel rządu.

Drugi pomysł na okradanie Polaków dotyczy zwykłych obywateli, którym np. z powodu braku pieniędzy przedłuża się remont, albo nie chcą wynajmować mieszkania, ponieważ prawo chroni przed eksmisją lokatorów niepłacących czynszu, opłat za media i demolujących mieszkania. „Chodzi o przyznanie samorządom uprawnień do uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości na lokale, które nie są zamieszkane np. przez przynajmniej trzy miesiące” – dodał Soboń. „Wstępnie planujemy, że wyższy podatek obejmie nadwyżkę ponad określoną powierzchnię lokali niewykorzystywanych na cele mieszkaniowe, które są położone na terenie danej gminy”.

Sformułowanie „wstępnie planujemy” oznacza, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzać ten pomysł polityką małych kroków, a w przyszłości wyższy podatek obejmie wszystkich właścicieli nieruchomości.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 24.12.2022 14:42

    (Twoje dwa komentarze i moja odpowiedź na nie zostały usunięte. Naruszenie regulaminu punkty 5b i 5d. Trollowanie, złośliwości, pomawianie, poniżanie i obrażanie rozmówcy, a nawet jego rodziców. Otrzymujesz ostrzeżenie i zalecenie — pisz kulturalnie na merytoryczne argumenty i bez wycieczek osobistych. Admin WM).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.