Rząd chce przekazać Niemcom polskie nieruchomości?

Opublikowano: 03.10.2019 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 461

W internecie od 27 września 2019 r. krąży następująca informacja nagłośniona przez użytkownika o nicku Zbyszka_Kirbus na stronie mPolska24.pl: „Według informacji, przekazanych przez liczne portale gmin i powiatów Polski zachodniej, ziemie, budynki mieszkalne oraz inne obiekty budowlane, które znajdowały się do 1945 roku na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, mają być przekazane obywatelom Niemiec.”

Pod nią zamieszczono treść ogłoszenia opublikowanego na stronie „Tygodnika Regionalna” 26 września 2019 r. przez Marcina Ruszkiewicza: „Szanowni Państwo! Informujemy, że zgodnie z umową dwustronną zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie restytucji mienia osób, które mieszkały na obecne terytorium RP do 1945 roku, od dnia 1 stycznia 2020 r. zostanie dokonane przejście własności nieruchomości na rzecz obywateli niemieckich. W związku z tym do dnia 1 listopada 2019 r.wszystkim właścicielom należy złożyć dokumenty potwierdzające własność nieruchomości do Urzędu Miasta. W przypadku niezgłoszenia się do Urzędu Miasta w określonym terminie nieruchomości będą podlegać wywłaszczeniu oraz przekazywaniu stronie niemieckiej.”

Wiadomość obecnie zaczyna mocno klonować się w internecie i wygląda jak fake news. Dlatego postanowiłem dodatkowo informację zweryfikować. Zacząłem od weryfikacji autora. Marcin Ruszkiewicz jest dziennikarzem i pisuje dla „Gazety Lubuskiej” oraz wspomnianej strony „Tygodnika Regionalna”. Pisze głównie o sporcie, zdarza mu się rzadko coś napisać o innych tematach, ale i tak wygląda to podejrzanie.

Na stronie „Tygodnika Regionalna” nie ma strony z tym ogłoszeniem, ale… zachowała się jej kopia w automatycznym archiwizatorze stron internetowych Archive.is. Oznacza to, że takie ogłoszenie rzeczywiście zostało opublikowane, a potem zostało usunięte ze strony. Identyczna treść i identyczna sytuacja (usunięcie i zapisana kopia) spotkała to ogłoszenie na stronach ePoznan.pl i Wschowa.info.

Kopię strony https://zielonagora-nowasol.regionalna.pl/uwaga-ogloszenie/ w Archive.is znajdziesz TUTAJ, kopię strony http://wschowa.info/uwaga-ogloszenie/ zajdziesz TUTAJ, a kopię strony strony https://epoznan.pl/news-news-98725-uwaga_ogloszenie znajdziesz TUTAJ.

Wysłałem zapytanie do redaktora naczelnego „Tygodnika Regionalna” – Sławomira Janusza – i czekam na odpowiedź. Gdy ją uzyskam, opublikuję niżej.

Zalecam ostrożność w ferowaniu osądów, gdyż nie można wykluczyć, że ktoś włamał się na skrzynki redakcyjne lub zaatakował je jakiś bot szerząc przed wyborami fake newsa.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: mPolska24.pl
Źródło: WolneMedia.net

Weryfikacja wiadomości

Otrzymałem odpowiedź od Jarosława Nowaka z redakcji „Tygodnika Regionalna”. To fake news, tak jak myślałem.

„Informuję, że ta konkretna informacja nie została wykonana przez nas oraz bez naszej wiedzy i zgody. Ktoś wykorzystując dziury w WordPressie zamieścił to w nocy 26.09.2019 na naszych dwóch portalach. Z samego rana widząc co się stało – usunąłem tą że fałszywą informację i zostały zlecone prace nad uszczelnieniem naszych portali. Stało się to nie tylko na naszych portalach. Pan Marcin Ruszkiewicz nie pracuje u nas już ze dwa lata. Ktoś, kto miał na celu wprowadzenie do internetu tej dezinformacji podszył się pod konto tejże osoby.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Ej no już nie dajmy się zwariować. Zwykły bubel jakich wiele. Tak samo poważny jak wszystkie poprzednie mobilizacje. Ja rozumiem, że jest wiele poważnych i ukrywanych przed Polakami kwestii w tym przez “nasz” rząd. Ale nie dajmy się zwariować. Gdyby było to prawdą,to już dawno donieśli by o tym panowie Braun i Michalkiewicz. Już wyrobili siebie odpowiednią “renomę” i wielu zatroskanych i nasz kraj dzieli się z nimi wieloma informacjami, które w main streamie nie pojawią się.