Rząd blokuje umowę z Chinami. Chce konsultacji z Ameryką

Opublikowano: 25.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2444

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau blokuje podpisanie umowy pomiędzy Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową. Rządzący kwestionują negocjowane od siedmiu lat porozumienie, bo chcą przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi.

W tym miesiącu po raz trzydziesty piąty w przeciągu siedmiu lat odbyły się negocjacje UE z Chinami, dotyczące generalnego porozumienia o inwestycjach (Comprehensive Agreement on Investment – CAI). Tym razem Pekin ustąpił Brukseli w wielu różnych kwestiach. Dotyczą one przede wszystkim inwestycji finansowych i przemysłowych oraz nabywania nieruchomości.

Na możliwość ostatecznego podpisania porozumienia wskazywali już niemieccy politycy. UE jest bowiem zadowolona z przebiegu ostatnich negocjacji z Chinami. Komisja Europejska sugerowała nawet zawarcie umowy inwestycyjnej jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ostatecznie spotkanie w tej sprawie zostało przełożone.

Okazuje się, że stało się tak głównie z powodu działań Polski. Szef dyplomacji zakwestionował zresztą umowę w mediach społecznościowych. Rau twierdzi więc, że „potrzebujemy więcej konsultacji i przejrzystości zapraszając naszych transatlantyckich sojuszników do stołu”. W ten sposób wyraźnie zasugerował on potrzebę skonsultowania umowy ze Stanami Zjednoczonymi.

Wpis Raua na „Twitterze” pojawił się zresztą niedługo po deklaracji Jake’a Sullivana, który ma być doradcą przyszłego prezydent USA, Joe Bidena, do spraw bezpieczeństwa narodowego. Sullivan stwierdził, że „administracja Bidena-Harris przyjmie pozytywnie przyspieszone konsultacje z naszymi europejskimi partnerami na temat praktyk gospodarczych Chin”.

Na podstawie: Twitter.com, Scmp.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.