Rząd bierze się za agencje pracy tymczasowej

Opublikowano: 31.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 681

Od 1 czerwca 2017 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany są korzystne dla osób, które dotąd były narażone na niemal nieograniczony wyzysk.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmiany zagwarantują poprawę warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych. Niemożliwe będzie zatrudnianie osób przez kolejne agencje w nieskończoność, bez ostatecznego zagwarantowania stałego etatu. „Nowe przepisy wprowadzają 18 miesięczny limit pracy tymczasowej, wykonywanej w okresie 36 kolejnych miesięcy kalendarzowych, zarówno w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej, jak pracodawcy użytkownika. Limit ten obowiązuje niezależnie od tego, czy skierowanie do danego pracodawcy następuje z jednej, czy też z kilku agencji pracy tymczasowej. Zapobieganie to zjawisku tworzenia kolejnych agencji pracy tymczasowej jedynie w tym celu, aby tego samego pracownika tymczasowego można było wielokrotnie kierować do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego samego pracodawcy – tzw. “pączkowanie” agencji pracy tymczasowej” – czytamy w komunikacie resortu. Dowiadujemy się również, że regulacje będą obowiązywać zarówno w przypadku osób pracujących na śmieciówkach, jak i tych, które w agencjach miały umowy na czas określony.

Resort nakłada również na firmy świadczące pośrednictwo pracy obowiązek zapewnienia skutecznej platformy komunikacyjnej z zatrudnionymi. Pracownik ma otrzymać jasne wytyczne co do kanałów przekazywania informacji w sprawach dotyczących jego zatrudnienia, wynagrodzeń, grafików i przepisów BHP. Ma to m.in. zapobiec sytuacji, w których pracownicy byli zmuszani do pracy bez określonej w “Kodeksie pracy” 13-godzinnej przerwy pomiędzy zmianami.

Poprawi się również sytuacja kobiet w ciąży, które podejmują pracę tymczasową. Ustawa zwiększa ich ochronę; jeżeli ich umowa miałaby wygasnąć po upływie 3 miesiąca ciąży, automatycznie zostanie uruchomiona procedura przedłużenia umowy do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy), pod warunkiem, że taka pracownica będzie miała co najmniej 2 miesięczny okres zatrudnienia w danej agencji jako pracownik tymczasowy. Dzięki temu otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński na zasadach zasiłku macierzyńskiego.

Państwowa Inspekcja Pracy zyska możliwości przeprowadzania bieżących kontroli w zakresie limitów pracy tymczasowej oraz w przypadkach powierzania pracownikowi tymczasowemu pracy, która nie może być przez niego wykonywana. W takich sprawach inspektor pracy będzie oskarżycielem publicznym, a także będzie mógł nakładać grzywnę (do 2 tys., a w przypadku recydywy do 5 tys. złotych).

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 31.05.2017 15:57

    “Zmiany są korzystne dla osób, które dotąd były narażone na niemal nieograniczony wyzysk.” Ciekawe co to zdanie oznacza?…
    Ja mam zawsze obawy, że jak rzad się za coś bierze, to będzie jeszcze gorzej. Przecież oszuści ZAWSZE znajdą drogę prawną aby zgodnie z prawem oszukać. I wtedy jeszcze prawo ich chroni. Jak jest mniej przepisów to łatwiej takiego oszusta skazać, bo przepisy są jaśniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.