Ryzyko włamania do mózgu poprzez neuronowe implanty

Opublikowano: 07.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 322

Ludzki mózg może stać się kolejną dziedziną działania hakerów – ostrzegają naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem teleinformatycznym w artykule przedstawiającym luki w technologii implantów nerwowych, które mogą narazić naszą świadomość na niebezpieczeństwo.

Według ich przewidywań proces rzeczywistej kontroli pamięci przez takie implanty będzie dostępny w ciągu 20 lat. W ramach finansowanego przez agencję DARPA badania udało się niedawno wyizolować sygnały elektryczne kodujące pamięć u ludzi i przesłać je z powrotem, zwiększając wydajność pamięci krótkoterminowej o 37 procent.

Podczas gdy podstawowe implanty mózgu są już faktem, obecna nauka wskazuje, że jesteśmy na krawędzi opanowania chemii pamięci.

Terapia głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation; w skrócie DBS) polega na wszczepieniu do ciała urządzenia wysyłającego impulsy elektryczne do elektrod przeznaczonych do leczenia chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona. „Implanty pamięci” będą najprawdopodobniej oparte na istniejącej architekturze DBS.

Firma Kaspersky Labs współpracowała z Uniwersytetem Oksfordzkim przy testowaniu tych systemów w celu rozpoznania i usunięcia wad zabezpieczeń przed przystąpieniem do łączenia naszej świadomości z nimi. Ich raport jest dość pouczający.

Naukowcy odkryli, że bezpieczeństwo istniejących implantów jest najsłabsze w momencie łączenia się ich z innymi systemami, takimi jak medyczne platformy używane przez lekarzy i chirurgów, w ramach których zachodzi transfer danych między implantem, oprogramowaniem i innymi sieciami.

Ich raport ostrzega, że złośliwi użytkownicy mogą przejąć kontrolę nad implantem, powodując ból lub sprawiając, że systemy organizmu staną się nie do opanowania, a gdy ta technologia stanie się jeszcze bardziej zaawansowana, będą mogli ograniczyć dla okupu pamięć, zmuszając ofiarę do zapłacenia haraczu za dostęp do jej własnych wspomnień.

Mimo iż dotąd nie zaobserwowano żadnych ataków ukierunkowanych na neurostymulatory, naukowcy ostrzegają, że jest tak tylko dlatego, iż ta technologia nie jest jeszcze rozpowszechniona, i dodają, że wciąż jest czas na załatanie potencjalnych luk, zanim będzie za późno.

Tłumaczenie: Work Buy Consume Die
Źródło oryginalne: >RT.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o