Ryżowe tarasy

Opublikowano: 04.08.2016 | Kategorie: Publicystyka, Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 24

Ludzie od zawsze trudnili się uprawą różnego rodzaju zbóż, drzew, kwiatów i krzewów. Z czasem uprawy zostały usprawnione: zboże zbiera się mechanicznie, kwiaty na przemysłową skalę rosną w szklarniach, a jabłka zbiera się w sadach za pomocą specjalnych przyrządów. Są jednak miejsca, gdzie uprawy nie rosną na płaskim terenie – są ułożone piętrowo, a czas zbierania plonów to czas ciężkiej pracy i fizycznego wysiłku – bo wszystko robi się ręcznie. Zapraszam na ryżowe tarasy, w okolice chińskiego miasta Yuanyang, blisko wietnamskiej granicy.

Chiny znane są z tego, że ryż je się tam pałeczkami. Ale mało kto wie, jak wyglądają miejsca, w których uprawia się ryż, a także, jak wyglądają ryżowe zbiory.
W Chinach ryżowe pola nikogo nie dziwią,  a ich wygląd jest stałym elementem południowo-chińskiego krajobrazu. W Yuanyang to właśnie ryż jest źródłem utrzymania dla mieszkańców.

Do miasteczka dotarłam sypialnym autobusem, w którym zamiast foteli zamontowano łóżka. Droga wiodła krętymi dróżkami i pojazdem trzęsło przez całą noc. Następnego dnia udałam się na zwiedzanie osławionych ryżowych tarasów. Po uzgodnieniu ceny za przejazd kierowca uruchomił samochód i ruszyliśmy (znowu krętymi drogami) ku schodkowo ułożonym polom ryżu.

Trafiłam na czas zbiorów – w oddali było widać grupkę rolników, która zajmowała się zbieraniem ryżu. Ich praca polegała na ścinaniu ryżowej wiązki. Pojedyncza roślina ryżu to łodyga zakończona cienkimi niteczkami, na których zawieszone są, ukryte w łupinkach, ziarenka. Wiązką ryżu uderza się wiele razy w… co popadnie – byle było to coś, do czego ziarenka mogą wpaść. W tym przypadku były to taczki.

Ryżowe tarasy budzą prawdziwy zachwyt. Ich wygląd zmienia się w zależności od pory roku – dojrzały ryż mieni się na żółto i zielono, tam zaś, gdzie ryż już ścięto, woda  skrzy się i migocze, odbijając słoneczne promienie. Tarasy ułożone na zboczach gór wyglądają zupełnie jak miękko płynące morskie fale.

Autor tekstu i zdjęć: Ania Dąbrowska
Źródło: 1but.pl/Newsletter32

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Podobnie piękne są plantacje herbaty :) wpiszcie sobie np. Cameron Highlands :)

ManiekII
Użytkownik
ManiekII

Są plantacje ryżowe w europie tylko przy zbiorach wodę wypuszczają.

wizjoner
Gość
wizjoner

to są terasy a nie tarasy

che
Użytkownik
che

I za cały dzień pracy taki zbieracz dostaje miskę ryżu ? Są już jakieś kombajny do zbioru ryżu.