Rywal Erdogana skazany na więzienie i wykluczenie z polityki

Opublikowano: 15.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1520

Wyrok w sprawie Ekrema Imamoglu potencjalnie usuwa główną przeszkodę dla prezydenta Erdogana w utrzymaniu się przy władzy w przyszłorocznych wyborach. Nawet jego przeciwnicy nie spodziewali się tak surowego wyroku.

Burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu został w środę skazany na karę więzienia i zakaz uprawiania polityki za „obrazę funkcjonariusza publicznego”, co stanowi poważny cios dla nadziei opozycji na obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w wyborach w przyszłym roku. Sąd w Stambule skazał 52-letniego Imamoglu z opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) na dwa lata, 7 miesięcy i 15 dni za kratkami. Zakazał mu też angażowania się w politykę.

Przed wyrokiem sądu przed siedzibą władz miejskich Stambułu zebrały się dziesiątki tysięcy jego zwolenników. „Stambuł należy do 16 milionów” – powiedział Imamoglu do tłumu. „Jaki rodzaj szaleństwa może ograniczyć wolę ludu?”.

Jako burmistrz gospodarczej i kulturalnej stolicy Turcji, charyzmatyczny Imamoglu wyłonił się jako potężny gracz polityczny i przez wielu był oczekiwany jako silny przeciwnik Erdogana w wyborach w 2023 roku.

Imamoglu został oskarżony o znieważenie 11 członków Wysokiej Komisji Wyborczej Turcji, YSK, podczas komentowania decyzji komisji o unieważnieniu i ponownym przeprowadzeniu wyborów lokalnych w Stambule w marcu 2019 roku. Imamoglu wygrał głosowanie i ponownie wygrał powtórkę. Zapytany wówczas o określenie go przez ministra spraw wewnętrznych Suleymana Soylu mianem „idioty”, Imamoglu odpowiedział: „Ci, którzy unieważnili wybory 31 marca, są idiotami”.

Imamoglu i jego prawnicy upierali się, że jego uwagi były skierowane do Soylu, a nie do członków YSK.

Lider CHP Kemal Kilicdaroglu odwołał planowaną wizytę w Niemczech i zamiast tego udał się do Stambułu, aby pokazać wsparcie dla Imamoglu. Meral Aksener, liderka mniejszej opozycyjnej Partii Dobra, również okazała solidarność z burmistrzem.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: BalkanInsight.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.