Rytualny ubój jest sprzeczny z konstytucją

Przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój bez wcześniejszego ogłuszenia jest sprzeczny z konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Ubój religijny zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy zmiany Ustawy o ochronie zwierząt. W sprzeczności z ustawą powstało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i RW z roku 2004 w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt. Zapis ten zezwala na tzw. ubój rytualny, bez wcześniejszego pozbawienia zwierzęcia świadomości, przez wykrwawienie.

Dzięki działaniom organizacji pro-zwierzęcych, Prokurator Generalny Andrzej Seremet zaskarżył to rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego, który w dniu 27 listopada orzekł, iż minister rolnictwa nie miał prawa zmienić swoim rozporządzeniem ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt.

– Rozporządzenie, które ma służyć wykonaniu ustawy i realizacji jej celów, nie może być z nią sprzeczne – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Zbigniew Cieślak. Dodał, że przepis ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt jest jednoznaczny i pozwala na uśmiercanie w zwierząt kręgowych tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc z dniem 31 grudnia 2012 r.

Z dniem 1. stycznia 2013 roku wchodzi w życie rozporządzenie unijne, które zezwala na ubój rytualny. Nowe rozporządzenie nie oznacza jednak automatycznego dopuszczenia tego procederu w Polsce – tłumaczył podczas ogłoszenia wyroku sędzia Zbigniew Cieślak. Ustawodawstwo krajowe może zarówno dopuścić taki ubój, jak i go wyłączyć – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W naszym kraju działa około 20 zakładów specjalizujących się w uboju rytualnym. Do końca roku w Polsce bez ogłuszenia zostanie zabitych kilkaset tysięcy krów. Mięso z tych zwierząt trafi m. in. do Izraela i Turcji.

Źródło: Ekologia.pl