Rytualne okaleczenia na szczątkach z Peru

Opublikowano: 31.10.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Archeolodzy znaleźli w górskim obszarze Paqu pampa liczące kilka tysięcy lat groby ze szkieletami ludzi, którzy najprawdopodobniej zginęli na skutek pewnego rytuału religijnego, informuje “The Independent”.

Naukowcy odkryli na kościach liczących około 3 tysiące lat ślady uszkodzeń o różnym stopniu ciężkości. Poza tym wiele z tych osób zginęło w rezultacie licznych uderzeń w głowę. Specjaliści wyjaśnili, że przyczyną było “rytualne pobicie”, co jest nietypowe dla narodów, które zamieszkiwały Amerykę Południową 3-5 tysięcy lat temu.

Biorąc pod uwagę archeologiczny kontekst (szczątki były wyciągnięte z miejsc ceremonialnych praktyk) oraz uszkodzenia obecne u obu płci i brak narzędzi obrony, to w pełni możliwe, że to rytuały, a nie wojna albo atak, były przyczyną uszkodzeń ciała” – uważa grupa badawcza.

Jednocześnie archeolodzy łamią sobie głowę nad tym, jakie znaczenie miało rytualne naniesienie uszkodzeń ciała. Ciekawe, że w niektórych wypadkach rany były leczone, a to znaczy, że pobicie na śmierć nie było celem obrzędu.

Ponadto, archeolodzy przeprowadzili analizę porównawczą znalezionych w Paqu pampa szczątków ze szkieletami z niektórych starożytnych peruwiańskich cywilizacji żyjących na brzegu Pacyfiku od 7000 do 1600 lat p.n.e. Odkryte na tych szkieletach uszkodzenia są “wynikiem konfliktu”, a nie rytuału.

Jeszcze jednym znakiem tego, że znalezieni w Paqu pampa ludzie zginęli w wyniku rytualnych traum, były ślady na ich czaszkach. “Te rodzaje traum zakładają celowe i powtarzające się uderzenia, które były przyczyną (śmierci), a nie nieszczęśliwy wypadek” – mówią archeolodzy.

Jak uważają naukowcy, możliwe, że za pomocą takich rytuałów elita rządząca porównywała siebie do drapieżnych zwierząt, aby pokazać ludności swoją siłę. Zdaniem naukowców odkrycie z Paqu pampa pomoże na nowo spojrzeć na praktyki składania ofiar z ludzi i ich miejsce w społecznościach przedkolumbijskiej Ameryki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maciek
Użytkownik

a ci z Nazca to takie ufo że ho ho.