Ryanair nie zapłaci 100 000 pasażerów obowiązkowego odszkodowania

Opublikowano: 27.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Ryanair zadeklarował, że nie będzie wypłacał odszkodowania pasażerom, którzy ucierpieli w ostatnim czasie na skutek strajku pilotów. Wszystko dlatego, że irlandzki przewoźnik uważa akcję protestacyjną pilotów za… „niedorzeczną”.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej pasażerowie udający się w krótką podróż samolotem mają prawo do odszkodowania w wysokości 250 euro (222 funtów), jeśli ich lot zostanie anulowany w okresie krótszym niż 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem. W takim przypadku odszkodowanie należy się pasażerom dodatkowo, równolegle ze zwrotem kosztów za odwołany lot lub z przełożeniem podróży na inny termin (ewentualnie z innymi liniami lotniczymi). W kwietniu 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł ponadto, iż strajki personelu linii lotniczych nie mogą być traktowane jako nadzwyczajna okoliczność, która zwolniłaby przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu zakłóconego lotu.

Ryanair twierdzi jednak, że akcje protestacyjne pilotów zrzeszonych w Irish Air Line Pilots Association (IALPA) są „niedorzeczne” i zupełnie nieuzasadnione, w związku z czym należy je traktować jako okoliczności nadzwyczajne. Irlandzki przewoźnik nie zgadza się z postulatami pilotów domagających się ustanowienia korzystniejszych zasad rozliczania stażu i urlopów, ponieważ w ostatnim czasie przewoźnik nie tylko zaproponował 20-procentowy wzrost płac dla pilotów z niskim stażem pracy, ale też pozwolił na przeniesienie ponad 700 pilotów do preferowanych przez nich baz. Ryanair zwiększył też środki na inwestycje w symulatory oraz specjalistyczne szkolenia.

Odmowa wypłaty odszkodowania dla blisko 100 000 pasażerów może się jednak spotkać z ostrą reakcją Civil Aviation Authority (Urzędu Lotnictwa Cywilnego). Instytucja ta powołuje się na wyrok TSUE i nie chce słyszeć o tym, że strajk pilotów zrzeszonych w związkach zawodowych lub strajk personelu pokładowego są nadzwyczajnymi okolicznościami, których przewoźnik nie był w stanie przewidzieć. Zgodnie bowiem z prawem, do okoliczności takich można zaliczyć wyłącznie niespodziewane, nadzwyczajne warunki pogodowe lub strajk kontrolerów lotnisk. – Kiedy odwołanie lotu jest spowodowane akcją strajkową pracowników linii lotniczej, to jest ona zobowiązana do wypłaty pasażerom odszkodowania, o ile nie poinformowała ich o anulowaniu lotów przynajmniej 2 tygodnie przed planowanym wylotem – powiedział „The Times” rzecznik CCA.

Przypomnijmy, że nadal trwa rozpoczęty wczoraj strajk personelu pokładowego w Belgii, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Na skutek strajku odwołanych zostało blisko 600 lotów, w tym kilkanaście z i do Polski.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.