Ruszyła wielka prywatyzacja zapowiadana przez Bolsonaro

Opublikowano: 16.03.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1472

Wielka wyprzedaż państwowego majątku, o której mówił Jair Bolsonaro od początku prezydentury, staje się faktem. Wczoraj na licytacji sprzedano 12 regionalnych lotnisk – a to dopiero początek, w zasadzie test sprawdzający, jaka będzie reakcja rynków na ruchy neoliberalnego rządu.

Docelowo rząd Bolsonaro chce sprzedać wszystkie 42 lotniska pozostające w rękach państwa brazylijskiego; proces ten ma się zakończyć w 2022 r. Wtedy też prawdopodobnie całkowicie zlikwidowane zostanie Infraero, państwowy operator lotnisk. Dziś przedmiotem licytacji było 12 mniejszych portów lotniczych, za które państwo dostało łącznie 2,3 mld reali (w złotówkach byłaby to zbliżona kwota).

Połowę lotnisk, a konkretnie sześć obiektów zlokalizowanych na północy Brazylii, kupiło hiszpańskie przedsiębiorstwo Aena, należące do państwowej spółki lotniczej ENAIRE. Wśród sprzedanych jej lotnisk znalazł się niezwykle istotny z punktu widzenia turystyki port w Recife. Cztery lotniska na północnym zachodzie kraju kupił zarządca szwajcarskiego lotniska w Zurychu. Dwa trafiły do brazylijskiej spółki Aeroeste.

Wyprzedaż majątku państwowego, w tym lotnisk, portów i części dróg szybkiego ruchu planował jeszcze poprzednik Bolsonaro na urzędzie prezydenta, też neoliberał Michel Temer. Gdy wybory wygrał ultraprawicowy były wojskowy, otoczony przez współpracowników zachwyconych chilijskim modelem gospodarczym, sprawę jeszcze przyspieszono. Piątkowa licytacja była spełnieniem zapowiedzi Bolsonaro opublikowanych na Twitterze w pierwszych dniach po zaprzysiężeniu. Nowy prezydent obiecywał wtedy – i obiecuje również teraz – to, co zawsze mówi prawica przy podobnych okazjach: zewnętrzna firma będzie lepszym zarządcą majątku niż państwo, regiony, w których pojawią się zagraniczni inwestorzy, zaczną się błyskawicznie rozwijać. Rzeczywistość nie raz już weryfikowała takie zapowiedzi.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Wujek Polonii 16.03.2019 15:17

  “zewnętrzna firma będzie lepszym zarządcą majątku niż państwo”

  “kupiło hiszpańskie przedsiębiorstwo Aena, należące do państwowej spółki”

  Logiczne.

 2. Tallis Keeton 17.03.2019 03:12

  hehehe 😀
  to podobnie jak u nas prywatyzowano firmy przez sprzedawanie ich państwowym firmom z Francji albo Niemiec 😀 Tak chyba było z Pocztą, która sprzedali francuskiej państwowej firmie.
  poz 🙂
  tal

 3. Cosmo 17.03.2019 08:59

  Skąd my to znamy. Żeby jeszcze były to brazylijskie firmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.