Ruszyła akcja przeciwko marnowaniu żywności

Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” rozpoczęło kampanię społeczną „Nie wyrzucajmy naszych pieniędzy”, której celem jest przeciwstawienie się marnotrawstwu żywności w Polsce. „Naszym celem jest otwarcie ludziom oczu na problem marnowania się żywności. Kampania będzie składała się z dwóch faz. Pierwsza to uświadomienie Polakom skali problemu oraz promowanie robienia świadomych zakupów i racjonalnego przygotowania posiłków. Druga faz ma polegać na zachęcaniu ludzi i instytucji do dzielenia się produktami spożywczymi, które mogą ulec przeterminowaniu, z osobami potrzebującymi pomocy” – mówi Beata Błaszczyk prezeska stowarzyszenia.

W Polsce co roku marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Dane Eurostatu sytuują Polskę na 5 pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. W Polsce – w odróżnienia od wyżej wymienionych państw – głównym źródłem marnowania żywności jest branża spożywcza. Producenci i dystrybutorzy żywności utylizują żywność na skalę masową. Co roku niszczonych jest w ten sposób 6,6 mln ton żywności. W naszym kraju za 73 proc. zmarnowanej żywności odpowiedzialność ponosi branża spożywcza.

Jednocześnie w Polsce sprawnie funkcjonują Banki Żywności. Są one wspierane z funduszy Unii Europejskiej (Europejski Program Pomocy Żywnościowej – PEAD) oraz prywatne przedsiębiorstwa. Z ich pomocy korzystają 4 miliony osób.

„Problem polega na tym, że Przy przekazywaniu żywności na cele pomocowe z VAT-u zwolnieni są producenci żywności. Dystrybutorzy już nie. Ci ostatni wolą żywność zniszczyć niż przekazać ją potrzebującym” – mówi Błaszczyk. Ministerstwo Finansów wskazuje, że zwolnienie z VAT-u dystrybutorów żywności byłoby niezgodne z prawem unijnym. „Niezależnie od tych okoliczności walkę z marnowaniem żywności powinniśmy zacząć od siebie, zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia” – apeluje Błaszczyk.

Opracowanie: Bartosz Machalica
Źródło: Lewica