Ruszył kolejowy Jedwabny Szlak z Chin do Polski

Opublikowano: 08.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2129

W niedzielę, do stacji szerokotorowej linii kolejowej Hrubieszów LHS dotarł pierwszy pociąg z kontenerami z Chin. Pociąg wyruszył z Chin w wigilię, 24 grudnia 2019 roku i rozpoczął bieg w zamieszkałym przez 13 miliony osób mieście Xi’an, znajdującym się w środkowej części kraju. Skład przejechał niemal 9,5 tys. km i dotarł do stacji końcowej w Sławkowie niedaleko Katowic.

Podróż z Chin trwała w sumie 12 dni. Pociąg z ładunkiem w postaci 45 kontenerów z Chin dotarł do terminalu kontenerowego Sławków LHS (Linia Hutnicza Szerokokołowa). Tam kontenery zostaną przeładowane na wagony kolejowe oraz samochody i dostarczone do odbiorców. Unikalność pomysłu polega na tym, że nie trzeba zmieniać podwozia wagonów i pociągów tylko skład może dotrzeć bezpośrednio do terminala.

Pociąg szybko i bezpiecznie dotarł do Polski. Wykorzystano do tego wysuniętą najdalej na Zachód linię szerokotorową wybudowaną kiedyś dla celów przemysłowych. Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa jest wielkim sukcesem. Nie wiadomo jeszcze ile składów miesięcznie może być przyjmowanych, ale perspektywy są obiecujące.

Połączenie kolejowe było możliwe po nawiązaniu współpracy spółki PKP LHS z firmą Xi’an Free Trade Port Construction and Operation. W zestawieniu połączenia konieczna była też pomoc współpracowników z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. Obecnie planowane jest uruchomienie regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa LHS, które docierać będą co 10-12 dni. Pociągi mają wracać do Chin wyładowane towarami eksportowymi z Polski.

Droga pociągu wiedzie przez Chiny, Kazachstan, Rosję oraz Ukrainę a trasa wyniosła dokładnie 9477 km. Drogą morską kontener do naszego kraju dociera w czasie około 40 dni a koleją najwyżej do dwóch tygodni. Linia Hutnicza Szerokotorowa może rozwijać transport towarów z Chin wykorzystując atut szerokich torów, co powoduje brak konieczności przeładunku kontenerów na granicy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cacor 08.01.2020 10:01

    To jest bardzo dobra informacja.
    Jedyne pytanie, czemu tak późno ?
    Gwoli ścisłości i uzupełnienia: kolej szerokotorowa, to taka, która porusza się po torowisku, w którym rozstaw szyn (a konkretnie wewnętrzna odległość między główkami szyn) wynosi 1520mm
    Normalnie w Europie ten wymiar wynosi 1435mm.

  2. Fenix 09.01.2020 08:16

    @cacor ” czemu tak późno ?” Pozwolenia i pozwolenia …itd … przez mury biurokracji trzeba było się przebić , to najwięcej czasu zajęło, niż samo uruchomienie transportu. Podziw dla Chińczyków za pomysł , wykorzystania szyn transportu przemysłowego po handlu z byłym ZSRR.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.