Ruszył kolejowy Jedwabny Szlak z Chin do Polski

Opublikowano: 08.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1325

W niedzielę, do stacji szerokotorowej linii kolejowej Hrubieszów LHS dotarł pierwszy pociąg z kontenerami z Chin. Pociąg wyruszył z Chin w wigilię, 24 grudnia 2019 roku i rozpoczął bieg w zamieszkałym przez 13 miliony osób mieście Xi’an, znajdującym się w środkowej części kraju. Skład przejechał niemal 9,5 tys. km i dotarł do stacji końcowej w Sławkowie niedaleko Katowic.

Podróż z Chin trwała w sumie 12 dni. Pociąg z ładunkiem w postaci 45 kontenerów z Chin dotarł do terminalu kontenerowego Sławków LHS (Linia Hutnicza Szerokokołowa). Tam kontenery zostaną przeładowane na wagony kolejowe oraz samochody i dostarczone do odbiorców. Unikalność pomysłu polega na tym, że nie trzeba zmieniać podwozia wagonów i pociągów tylko skład może dotrzeć bezpośrednio do terminala.

Pociąg szybko i bezpiecznie dotarł do Polski. Wykorzystano do tego wysuniętą najdalej na Zachód linię szerokotorową wybudowaną kiedyś dla celów przemysłowych. Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa jest wielkim sukcesem. Nie wiadomo jeszcze ile składów miesięcznie może być przyjmowanych, ale perspektywy są obiecujące.

Połączenie kolejowe było możliwe po nawiązaniu współpracy spółki PKP LHS z firmą Xi’an Free Trade Port Construction and Operation. W zestawieniu połączenia konieczna była też pomoc współpracowników z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. Obecnie planowane jest uruchomienie regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa LHS, które docierać będą co 10-12 dni. Pociągi mają wracać do Chin wyładowane towarami eksportowymi z Polski.

Droga pociągu wiedzie przez Chiny, Kazachstan, Rosję oraz Ukrainę a trasa wyniosła dokładnie 9477 km. Drogą morską kontener do naszego kraju dociera w czasie około 40 dni a koleją najwyżej do dwóch tygodni. Linia Hutnicza Szerokotorowa może rozwijać transport towarów z Chin wykorzystując atut szerokich torów, co powoduje brak konieczności przeładunku kontenerów na granicy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

To jest bardzo dobra informacja.
Jedyne pytanie, czemu tak późno ?
Gwoli ścisłości i uzupełnienia: kolej szerokotorowa, to taka, która porusza się po torowisku, w którym rozstaw szyn (a konkretnie wewnętrzna odległość między główkami szyn) wynosi 1520mm
Normalnie w Europie ten wymiar wynosi 1435mm.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@cacor ” czemu tak późno ?” Pozwolenia i pozwolenia …itd … przez mury biurokracji trzeba było się przebić , to najwięcej czasu zajęło, niż samo uruchomienie transportu. Podziw dla Chińczyków za pomysł , wykorzystania szyn transportu przemysłowego po handlu z byłym ZSRR.