Rusza śledztwo ws. wycofywania wojsk z Afganistanu

Opublikowano: 19.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1082

Generalny inspektor Departamentu Stanu USA Diana Shaw rozpoczyna śledztwo w sprawie wysiłków dyplomatycznych administracji prezydenta Joe Bidena w Afganistanie w świetle wycofania wojsk USA z tego kraju, informuje „Politico”.

Dziennik, powołując się na źródło w Departamencie Stanu USA oraz w Kongresie, a także na otrzymane dokumenty, informuje, że śledztwo ma obejmować przede wszystkim program wydawania specjalnych imigracyjnych wiz, proces przesiedlania afgańskich uchodźców oraz proces ewakuacji amerykańskiego personelu z Kabulu. ma obejmować przede wszystkim program wydawania specjalnych imigracyjnych wiz,

Według doniesień gazety, inspektor Shaw poinformowała Kongres o rozpoczęciu postępowania, zaznaczając, że jej biuro uruchamia kilka projektów nadzorczych, dotyczących przerwania wojskowych i dyplomatycznych wysiłków USA w Afganistanie.

Na początku sierpnia talibowie nasilili ofensywę przeciwko siłom rządu afgańskiego, 15 sierpnia wkroczyli do Kabulu, a następnego dnia ogłosili koniec wojny. W ostatnich dwóch tygodniach sierpnia na lotnisku w Kabulu, które znajdowało się pod ochroną wojsk amerykańskich, trwała masowa ewakuacja obywateli państw zachodnich i współpracujących z nimi Afgańczyków. W nocy 31 sierpnia armia amerykańska opuściła lotnisko w Kabulu, kończąc blisko 20-letnią obecność wojskową USA w Afganistanie. Na początku września ogłoszono skład tymczasowego rządu Afganistanu, na czele którego stanął Mohammad Hasan Akhund, który był ministrem spraw zagranicznych podczas pierwszych rządów talibów i od 2001 roku jest objęty sankcjami ONZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.