Rusza Schengen SIS II

Opublikowano: 10.04.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 733

System informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II) ułatwi policji m.in. odszukiwanie osób i przedmiotów w granicach Unii. Ta policyjna baza danych będzie teraz zawierać dane biometryczne i dodatkowe powiadomienia.

“Dziennik Internautów” kilkakrotnie pisał o systemie informacyjnym Schengen (SIS). Jest to baza danych z centralnym serwerem w Strasburgu, która pozwala sprawdzić, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę UE bądź już znajdujące się na jej terenie nie są poszukiwane, niejawnie nadzorowane lub czy nie dotyczy ich zakaz wstępu.

Komisja Europejska ogłosiła, że druga wersja systemu (SIS II) oficjalnie ruszyła. Polska policja już w 2007 roku rozpoczęła podłączanie się do tej drugiej wersji systemu.

SIS II był kosztowny. Na koniec lutego 2013 roku łączna kwota środków z budżetu, jakie Komisja przeznaczyła na projekt od roku 2002, wynosiła 167,7 mln euro. Dane z systemu SIS 1+ zostaną przeniesione do systemu SIS II po zakończeniu etapu intensywnego monitorowania, który potrwa miesiąc. W tym okresie obydwa systemy będą działać równolegle.

SIS II oferuje więcej opcji, jak na przykład możliwość wprowadzania danych biometrycznych (odciski palców i zdjęcia). Jest wyposażony w nowe rodzaje powiadomień (np. o skradzionych samolotach, łodziach, kontenerach bądź środkach płatniczych). Oferuje też możliwość kojarzenia ze sobą różnych wpisów (np. dotyczących osoby i pojazdu).

Europejskie nakazy aresztowania są w systemie połączone bezpośrednio z informacjami o osobach poszukiwanych w celu aresztowania, wydania lub ekstradycji. To może znacznie przyśpieszać reakcję służb.

Jednocześnie Komisja Europejska zapewnia, że SIS II spełnia surowe wymogi w zakresie ochrony danych. Dostęp do niego mają wyłącznie organy krajowe odpowiedzialne za kontrole graniczne, policja i organy celne, organy wymiaru sprawiedliwości, urzędy wydające wizy oraz zajmujące się rejestracją pojazdów.

Każdy obywatel ma prawo wglądu do swoich danych zarejestrowanych w systemie SIS II. Obywatelom przysługuje prawo do wniesienia sprawy do sądu o udostępnienie, skorygowanie lub usunięcie dotyczących nas informacji, jak również o uzyskanie informacji lub zadośćuczynienia w związku z dotyczącym nas wpisem. Skoordynowany nadzór nad systemem SIS II sprawować będą wspólnie organy krajowe oraz Europejski Inspektor Ochrony Danych.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. xc1256 10.04.2013 20:27

    cytat “Każdy obywatel ma prawo wglądu do swoich danych zarejestrowanych w systemie SIS II. ”
    a gdzie to można sprawdzić ?

  2. Komzar 10.04.2013 20:36

    Zdaje się, że tylko za pośrednictwem sądu.

  3. GojjAnonim 11.04.2013 09:39

    >bos “…chodzi o zniewolenie biednych i chorych ludzi” Przede wszystkim chodzi o eliminacje (cel ostateczny).Krok pierwszy – gromadzenie danych (kontrola zachowań,lokacja,umiejętności,zainteresowania,preferencje,stan zdrowia,WYDAJNOĆ (przydatność) dla systemu),drugi krok – umiejętne wykorzystanie owych danych (przeciwko zbytecznym jednostkom)zmierzającym do eksterminacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.