Rusza budowa Baltic Pipe

Opublikowano: 04.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 878

Prezydent Andrzej Duda ogłosił rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe. 30 kwietnia spółka Gaz-System podpisała z umowę z wykonawcą prac budowlanych – włoskim koncernem Saipem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim i prezesem spółki Gaz-System Tomaszem Stępniem ogłoszono rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe. „Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – faktycznie rozpoczyna się (…) budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza” – ogłosił prezydent. „To jest milowy krok do uniezależnienia od Rosji” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformował prezydent, kontrakt na rozpoczęcie prac w ramach realizacji projektu gazociągu został podpisany przez Gaz-System z włoskim koncernem Saipem 30 kwietnia. Prace budowane mają ruszyć w najbliższych dniach. Prezydent podkreślił, że podczas całej jego kadencji były podejmowane działania na rzecz tego projektu, służyły temu m. in. jego wizyty w Norwegii.

Przypomnijmy, w czerwcu 2017 roku szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe. Projekt o wartości około 1,7 mld euro ma zostać zakończony w 2022 roku.

Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Projekt przewiduje trzy etapy: połączenie norweskich i duńskich systemów przesyłu gazu, rozszerzenie duńskiej infrastruktury gazowej i budowę właściwego już rurociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę i Danię dnem Morza Bałtyckiego. Gazociąg będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu. Spółka Gaz-System wielokrotnie mówiła, że zamierza tym gazociągiem importować duże ilości gazu, co ma związek z upływającym w 2022 roku kontraktem na dostawy rosyjskiego gazu do Polski.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 04.05.2020 14:25

    Z powyzszego tekstu…..prezydent andrzej duda oglosil rozpoczecie budowy gazociagu
    Baltik Pipa…../specjalne naposane w zaslugach dla andrzeja dudy z malej litery/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.