Rumuński i węgierski językami regionalnymi
Po tym jak na Ukrainie przyjęto ustawę językową, głównie z myślą o rosyjskojęzycznych obywatelach, z ustawy zamierzają skorzystać inne narodowości. W ślad za Berehowską Radą Miejską, która częściowo wprowadziła zapisy ustawy językowej odnośnie języka węgierskiego, na Zakarpaciu pojawił się jeszcze jeden regionalny język – rumuński. Odpowiedni status nadała mu Rada Wiejska wsi Biała Cerkiew, podał portal kresy.pl.
Biała Cerkiew, która liczy 3,200 tys. mieszkańców, jest jedną z najbogatszych wsi w regionie. 99,9 proc. mieszkańców stanowią Rumuni.
„Na początku lat 90. w biurze Rady Wiejskiej posługiwano się językiem rosyjskim. Dopiero od ostatnich pięciu-sześciu lat wprowadzony został ukraiński. Na sesji Rady Wiejskiej podjęliśmy decyzję o nadaniu statusu regionalnego językowi rumuńskiemu w Białej Cerkwi. Oznacza to, że w dalszym ciągu w biurze Rady Miejskiej będziemy posługiwać się językiem ukraińskim, a w przypadku kiedy mieszkaniec wsi zwróci się do nas w języku rumuńskim, będziemy odpowiadać po rumuńsku” – powiedział George Berinde, przewodniczący samorządu Białej Cerkwi.
Inne wsie również będą starać się o nadanie rumuńskiemu statusu języka regionalnego. Tylko w dwóch rejonach Zakarpacia jest 7 wsi, w których liczba Rumunów przewyższa 10 proc. średniej liczby ludności. Na Zakarpaciu, poza Rumunami są też inne mniejszości narodowe, takie jak Bułgarzy, Ormianie, Gagauzi, Polacy i Niemcy, które również mogą zapotrzebować o nadanie statusu regionalnego ich językom.
Źródło: PL Delfi