Rumunia niezadowolona z nowych ukraińskich przepisów

Opublikowano: 27.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3566

Rumunia zwróciła się do Ukrainy z prośbą o rewizję niedawno przyjętej ustawy o mniejszościach etnicznych, twierdząc, że choć jest ona ulepszona w stosunku do poprzednich przepisów, to nadal nie uwzględnia w sposób zadowalający żądań mniejszości rumuńskiej na Ukrainie.

Ukraiński parlament przyjął 13 grudnia nową ustawę, która ma wzmocnić prawa mniejszości etnicznych w kraju. Projekt ustawy o prawach mniejszości narodowych został poparty przez 324 deputowanych. Ustawodawstwo było kluczowym warunkiem wymaganym do rozpoczęcia przez Ukrainę negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

W wydanym komunikacie prasowym rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wezwało władze ukraińskie do konsultacji z Komisją Wenecką nawet na tym etapie i do pełnego wdrożenia jej zaleceń, biorąc pod uwagę, że ustawa przewiduje sześciomiesięczny termin jej wejścia w życie.

„Komisja Europejska wśród kroków, które należy podjąć, wskazała zakończenie reformy ram prawnych dotyczących praw osób należących do mniejszości narodowych, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej, oraz natychmiastowe przyjęcie skutecznych mechanizmów wdrożeniowych” – czytamy w komunikacie MSZ.

Rząd węgierski, ze względu na około 150 tys. etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie, a także organizacje mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, zgłosił sprzeciw wobec artykułu językowego ustawy o oświacie przyjętej w 2018 roku, a także ustawy z 2019 roku o funkcjonowaniu języka ukraińskiego jako języka państwowego (zwanej potocznie ustawą językową), ponieważ postrzegają te ustawy jako naruszenie praw mniejszości. Od lat apelują więc do Kijowa o przyjęcie przepisów gwarantujących ochronę mniejszości na Ukrainie.

Na Ukrainie znacznie większą mniejszość etniczną stanowi Rumunia, która liczy około 400 tysięcy osób. Jest to trzecia co do wielkości grupa etniczna na Ukrainie po Ukraińcach i Rosjanach.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Rmx.news
Źródło: MediaNarodowe.com

9

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.