RPO za Puszczą Białowieską i poszanowaniem prawa
22 września br. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra środowiska Jana Szyszki o zwiększeniu limitu cięć w Puszczy Białowieskiej.
W ocenie Adama Bodnara przed wydaniem zaskarżonej decyzji Minister Środowiska nie rozważył w sposób należyty wszystkich pojawiających się wątpliwości związanych z planami zwiększenia wycinki, zgłaszanych przez środowiska naukowe, przyrodników oraz społeczeństwo.
Rzecznik zwrócił uwagę, że Konstytucja nakłada na państwo polskie obowiązek ochrony środowiska przyrodniczego w duchu zrównoważonego rozwoju. Daje też prawo obywatelom do aktywnego uczestnictwa w procesach mających wpływ na zachowanie cennej przyrody.
W prowadzonym przez ministra środowiska postępowaniu administracyjnym dot. Puszczy Białowieskiej naruszono te prawa.
W ocenie Rzecznika jedyną możliwością wyeliminowania nieprawidłowości jest uchylenie zaskarżonej decyzji o zatwierdzeniu aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża i ponowne przeprowadzenie przez ministra środowiska postępowania, tym razem jednak w sposób umożliwiający społeczeństwu czynne uczestnictwo w procesie decyzyjnym.
„To rewelacyjna wiadomość dla wszystkich osób zaangażowanych w zachowanie tego unikatowego lasu. Wystąpienie RPO pokazuje, że ochrona Puszczy Białowieskiej to sprawa o ogromnej randze obywatelskiej” – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Przy okazji działań Rzecznika Praw Obywatelskich dla ochrony Puszczy Białowieskiej, nie obyło się bez skandalu w wydaniu Ministerstwa Środowiska.
Na swojej stronie internetowej resort opublikował stanowisko, w którym sugeruje się, że wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO było błędem i jest krzywdzące dla lokalnej ludności. Resort sugeruje także że naturalne procesy przyrodnicze trwające na terenie Puszczy są równoznaczne z degradacją jej przyrody.
„Nieudolny populizm i kłamstwa w wydaniu resortu ministra Szyszki nie są w stanie przykryć rzeczowych argumentów obrońców Puszczy, wyników badań naukowych i zwykłej przyzwoitości w stosunku do przyszłych pokoleń. Kampania dla ochrony Puszczy Białowieskiej trwa. Zakończyć ją może jedynie objęcie całego tego unikatowego lasu parkiem narodowym” – mówi Radosław Ślusarczyk.
Autorstwo: Pracownia.org.pl
Źródło: WolneMedia.net