RPO krytykuje pomysł PiS by upolitycznić KRS

Opublikowano: 06.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 661

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podobają się zmiany, jakie PiS zamierza wprowadzić do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Według Bodnara są niezgodne z Konstytucją oraz międzynarodowymi standardami.

Adam Bodnar przygotował dla resortu Zbigniewa Ziobry pisemną opinię na temat planowanych zmian. “Krajowa Rada Sądownictwa – jak żaden inny konstytucyjny organ państwa – jest powołana do ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zachowanie zaś niezależności sądów i niezawisłości sędziów ma fundamentalne znaczenie dla realizacji prawa każdego do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu” – czytamy w niej.

Minister Sprawiedliwości, który słusznie zauważa, że w polskim sądownictwie jest “co robić”, w swoim planie na najbliższe lata przedstawionym w trakcie “przeglądu resortów”, popłynął. Chce między innymi, aby obecną kadencję sędziów Krajowej Rady Sądownictwa wbrew zapisom Konstytucji skrócić, zaś kolejnych mieliby powoływać posłowie i to wyłącznie z jednoosobowej rekomendacji Marszałka Sejmu. “Model jednoosobowego monopolu inicjatywy Marszałka Sejmu tworzy możliwość pogłębienia upolitycznienia procedury wyborów członków organu, który stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – pisze na ten temat Bodnar.

Obecnie Sejm wybiera tylko 6 z 25 członków. Rada ma swoich przedstawicieli z różnych środowisk: ze wskazania prezydenta, posłów, oraz z sądów powszechnych. W jej skład wchodzi też minister sprawiedliwości oraz prezesi SN i NSA. Konstytucja jest w tym względzie bardzo precyzyjna i wskazuje, kogo dokładnie wskazywać mają parlamentarzyści i prezydent, dlatego też Bodnar nie widzi możliwości, by kompetencje w zakresie wyboru kandydatów całkowicie przerzucić na Sejm.

To nie koniec pomysłów Ziobry: chce on, by to prezydent decydował, który kandydat ma zostać powołany w razie gdyby zgłosiło się ich więcej. RPO zwraca uwagę, że według Konstytucji prezydent nie “wybiera”, a jedynie “powołuje”.

Bodnar zwraca uwagę, że proponowane zmiany są niezgodne z międzynarodowymi standardami zawartymi w europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, oraz przepisami Międzynarodowych Paktów Praw Obywatelskich i Politycznych.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.