RPO chce powstrzymać falę nienawiści wobec imigrantów

Opublikowano: 02.10.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 244

Przeciwko społecznemu przyzwoleniu i bierności organów ścigania. List Rzecznika Praw Obywatelskich do Andrzeja Seremeta jest mocnym głosem domagającym się reakcji w sytuacji eksplozji agresji i nietolerancji wobec imigrantów.

„W związku z napływem do Europy licznych grup migrantów wspólnota międzynarodowa, a w szczególności Unia Europejska, stoi wobec ogromnego wyzwania zapewnienia adekwatnego wsparcia dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy. Procesowi temu towarzyszą napięcia konflikty, o różnej genezie i przebiegające na różnych płaszczyznach” – takimi słowami zaczyna się list Adama Bodnara do Andrzeja Seremeta.

Rzecznik zauważa dalej, że język jakim posługują się uczestnicy debaty publicznej na temat problemu uchodźców został zdominowany przez uprzedzenia i niechęć oraz „nie sprzyja budowaniu kultury szacunku i otwartości wobec migrantów, negatywnie oddziałując na postawy społeczne”. Zdaniem Bodnara znaczna część mediów i polityków tendencyjnie akcentuje jedynie zagrożenia wynikające z przyjęcia przybyszy z krajów dotkniętych wojną oraz zwyczajnie szczuje zwykłych obywateli przeciwko nim.

RPO wskazuje na niezwykle ważną rolę polskiej prokuratury, która ma obowiązek w zdecydowany sposób przeciwdziałać narastającej agresji. “Szczególna odpowiedzialność spoczywa w tym zakresie na organach ścigania zobowiązanych do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terytorium naszego kraju, w tym odpowiedniego reagowania na przestępstwa dyskryminacyjne” – pisze Bodnar.

Rzecznik akcentuje również problem mowy nienawiści, będący zjawiskiem coraz poważniejszym i niestety – coraz częściej bagatelizowanym. “Społeczne przyzwolenie oraz brak szybkiej i adekwatnej reakcji ze strony właściwych organów państwowych na zdarzenia motywowane nienawiścią, sprzyjają narastaniu wrogich postaw, utrwalaniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń” – podkreśla Bodnar.

Na agresje i przemoc narażone są szczególnie osoby odmienne pod względem rasowym, etnicznym oraz wyznaniowym. Rzecznik zaznacza, że do konkretnych incydentów nie dochodzi wyłącznie na ulicach lecz coraz częściej w przestrzeni internetu, gdzie sprawcy przestępstw mają wciąż poczucie anonimowości i bezkarności. To zjawisko, zdaniem Bodnara powinno się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów ścigania.

Co ważne – przyczyn powstawania nienawistnych postaw Bodnar upatruje w systemie gospodarczym – poczuciu niestabilności ekonomicznej, niskich płacach i wynikającej z nich frustracji oraz braku odpowiednich świadczeń socjalnych.

Na biurko Seremeta trafił również wniosek o przedstawienie oceny skuteczności działania prokuratorskich zespołów, których zadaniem jest zwalczanie przestępstw motywowanych nienawiścią do innych grup etnicznych, narodowych i religijnych.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ven0m
Użytkownik
ven0m

Lewak, tzn “liberał” na stanowisku rzecznika praw obywatelskich. To kpina z tego urzędu.

mackadmin
Użytkownik
mackadmin

Obluda i hanba zdrajcow jest jak glupota bez dna i umiaru

edek
Użytkownik
edek

Obowiązkiem prokuratury i państwa jest przede wszystkim obrona bezpieczeństwa swoich obywateli. Nawet jeśli niebezpieczeństwo jest tylko możliwe.

Dlaczego nie mówi się, że w Afryce i nie tylko umierają miliony ludzi, głównie dzieci z głodu?
http://amitaba.republika.pl/glod_na_swiecie.html
Stary choć niezwykle aktualny artykuł:
https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/08/17/somalia-glod-dla-zysku-i-wschodnio-afrykanski-kryzys-zywnosciowy-cz-i/
http://joemonster.org/art/29988

Czy ci ludzie nie są w większej potrzebie niż rzekomi uchodźcy, głównie młodzi mężczyźni, dobrze odżywieni, szukający łatwego sposobu na życie w Europie?

Co za obłuda i zakłamanie panuje w umysłach takich ludzi?

manriusz
Użytkownik
manriusz

Ciekawe podejście do problemów.Afery, przekręty, korupcja, nepotyzm przechodzi bez echa i zainteresowania prokuratury.Gdy ludzie wyrażają swoje zdanie na ten temat, czasami w sposób niewybredny nagle okazuje się iż prokuratura powinna ścigać i wsadzać do więzienia takich ludzi.Ta cała pseudo demokracja i ten pseudo rząd już dawno powinny wylądować na śmietniku.
Stara prawda:gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Robią wielkie pieniądze na tych biednych “imigrantach”.
Gdzie jest granica kiedy ludzie wybuchną?

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

Tak jak pisałem wcześniej na forum.
Kroczek po kroczku wykorzystają tzw “uchodźców” aby maksymalnie zamknąć usta społeczeństwu i tym samym umocnić pozycje zamanipulowanych “mediów głównego ścieku”.
Jeszcze kilka takich kroczków z TIPP i TPP na czele i się okaże ,że wszyscy będziemy mieli internetowe ID i jakiekolwiek słowo krytyki nie poświadczone dokumentem urzędowym z pieczątką będzie ścigane prawem pod karą więzienia lub wysokiej grzywny.

agama
Użytkownik

w internecie cenzura nie przejdzie, niech się w końcu z tym pogodzą

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

@agama

Oj może przejść i to dość sprawnie.
Wystarczy zaostrzyć prawo i zrzucić odpowiedzialność za umieszczane teksty na właścicielach stron czy portali internetowych. Wiadomo pozostaną strony podobne do WM, ale to jest bez znaczenia bo “ci u góry” będą sprawować kontrole nad tymi najbardziej popularnymi , kreującymi opinię publiczną.
Tym w miarę niezależnym przypnie się jeszcze większą łatkę ksenofobów, rasistów, teoretyków spiskowych itd.
Podobny mechanizm będzie działał z internetowym ID. Nie powstrzyma się wszystkiego w sieci ale zdobędzie się władzę nad głównym nurtem rzeki, a wszystkie dopływy pozostaną dopływami czyli będą działać osobno w szarej strefie, bez większych możliwości jednoczenia się, bo gdy będą chciały tego dokonać spadnie na ich szyje miecz prawa, porządku, tolerancji i multikulturalizmu. Dzięki tej metodzie może sobie dla nich funkcjonować nawet pierdylion stron mówiących prawdę. Będzie to bez znaczenia dla ich władzy.

bolobolo
Użytkownik
bolobolo

Rzecznik Praw Obywatelskich, jak sama nazwa wskazuje powinien dbać o prawa obywateli. M. in. moje. Imigranci nie są obywatelami Polski. Kropka.

beth
Użytkownik
beth

W moim odczuciu ci ludzie na eksponowanych partyjnych stanowiskach zwyczajnie POWARIOWALI !

Zatem ruch Pawła Kukiza jest jak najbardziej na czasie !!!!

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Bo od mowy nienawiści, lepsza jest mowa miłości w każdym wydaniu. Kolejny sk….. , biorący udział w kampanii prania mózgów.

beth
Użytkownik
beth

W moim odczuciu należy czym prędzej rozpocząć akcje odspojenia się od tzw. Unii.

Ten twór i prawa w nim obowiązujące są moi zdaniem zdecydowanie gorsze od byłej tzw. komuny.

Można by rzec, że po 1989 spełniło się stare powiedzenie: ” zamienił stryjek siekierkę na kijek ” .

agama
Użytkownik

poza tym jak można wymuszać szacunek do kogoś? To śmieszne

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Jak nie chcą fali nienawiści do imigrantów to może niech ich trzymają stąd z daleka. Żeby to jeszcze byli Syryjczycy w potrzebie ale to są głównie nie-Syryjczycy z lewymi paszportami i szczypta terrorystów.

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

Trochę mi wstyd, bo to mój rocznik. Z drugiej jednak strony, każdy idealny rocznik :-) ma swoje czarne, sprzedajne i odrażające owce.

jestemtu
Użytkownik
jestemtu

A ja mam pytanie do tego jegomościa.
Czy mógłby zdefiniować co to jest “mowa nienawiści”?
Grupa ludzi krzycząca ” Polska dla Polaków”, czy może “pani” wyzywający wszystkich o odmiennych niż ona poglądach od faszystów?
Kto ma określić i na jakiej zasadzie co jest,a co nie jest owa mową?

“Mowa nienawiści” to nic innego jak cenzura, tylko inaczej nazwana.
Każdy kto powie że rząd działa przeciw obywatelom i na leży go zmienić, zostanie oskarżony przez np. rpo, lub prokuraturę o “mowę nienawiści”, bo jakiś psychol dopatrzył się w tym złych intencji.

Bzdura, goni bzdurę. Ten rpo i ten “rząd”, to chyba mamy w ramach “nocy kabaretowej”, która miejmy nadzieję już niebawem się zakończy :)